23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kiev’de kutlandı

0
2036

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kiev Büyükelçilik Konutu’nda coşkuyla kutlandı.

Kiev Büyükelçiliği konutunda düzenlenen renkli şölenle kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere’nin topluluğa hitap etmesiyle devam etti.

Güldere, ’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı vatandaşlarımız, Kırım Tatar, Gagauz ve Ahıskalı kardeşlerimiz, Ukraynalı dostlarımız ve bu bayramın asıl sahibi sevgili çocuklarımızın katılımıyla Büyükelçilik konutunda coşkuyla kutluyoruz.’ diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 tarihinde açılmasının önemine ve Atatürk’ün çocuklara armağanı olan bayramın birliktelik içinde kutlanmasının gerekliliğine değindi.

Açılış konuşmaları ardından, Büyükelçi Güldere ile Kiev Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ender Korkmaz, Türkçe yarışmasında dereceye giren Ukraynalı çocuklara hediyelerini takdim etti.

Büyükelçi Güldere, etkinliğe sponsor olan şirket ve kurumların temsilcilerini de sahneye davet ederek tek tek hepsine teşekkür etti.

Ardından çocuklar halk oyunları ve dans gösterileri sundu, çocuk korosu sahne aldı. Kırım Tatarı çocukların geleneksel kıyafetlerle yaptığı dans gösterileri beğeni topladı. Çocuklar için ayrıca animatörler eşliğinde çeşitli aktiviteler düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere davetiyle gerçekleştirilen kutlamalara, Ukrayna’nın farklı bölgelerinden 23 Nisan şenliğine gelen davetliler arasında Ukrayna’da faaliyet gösteren Kiev Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Dr. Ender Kormaz, Ukayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Evren Damyan ve yönetim kurulu üyeleri, ülkede yaşayan yerleşik Türk ailelerin yanı sıra Ukrayna’da bulunan Türk İş Dünyası’nın yöneticileri, TUİD ve TUSİB işadamları dernekleri ve çok sayıda çocuk katıldı.