Zelenskıy: Holodomor Ukrayna için bir soykırımdır

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1932-1933 yıllarında gerçekleşen Holodomor'un sosyal veya ekonomik bir trajedi değil Ukrayna için soykırım olduğunu vurguladı.
0
1116

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1932-1933 yıllarında gerçekleşen Holodomor’un sosyal veya ekonomik bir trajedi değil Ukrayna için soykırım olduğunu vurguladı.

Zelenskıy yabancı basına verdiği röportajda, Holodomor hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Birçok insan yok edildi. Onlardan evleri, toprakları, hayvanları ve daha birçoğu alındı, bunları vermeyenler ise öldürüldü. Milyonlarca insan öldü ve birçok ülke Holodomor’un bir soykırım olduğunu kabul etti… Holodomor Ukrayna için sosyal veya ekonomik bir trajedi değil. Bu bir soykırım. Milyonlarca Ukraynalı yok edildi.” dedi.

Gelecekte Holodomor olayının birçok ülke tarafından tanınacağını dile getiren Zelenskıy; “SSCB politikaları nedeniyle çeşitli medyalarda çok fazla sessizlik vardı, çünkü SSCB olayın kayıtlarını, toplu mezarların yerlerini ve her şeyi saklıyordu. Bu konuda yeterli bilgi yoktu. Tarih böyle inşa ediliyordu, bu yüzden farklı tarihi yaklaşımların olduğunu anlıyoruz. Ama eminim ki insanlar Ukrayna tarihinin ne olduğunu ve gerçekleri anlayacaklar. Holodomor sırasında milyonlarca Ukraynalı yok edildi. ” vurgusunu yaptı.