Yevgen Çoliy’in Türkiye ziyareti

0
1476

Dünya Ukrayna Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, Ankara Ukrayna Derneğine geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirdi ve ziyareti esnasında iki ülkenin önemli ilişkilerine değinerek ilişkilerin iyiye gideceği kanaatinde olduğunu bildirdi.

Nisan 2018’de Ukrayna Dünya Kongresi (UWC) Başkanı Yevgen Çoliy, Ankara ve İzmir’i ziyaret etti.Türkiye, üst düzey hükümet yetkilileri, sivil toplum temsilcileri ve Ukrayna topluluğu ile toplantılar sırasında önemli konulara değinildi.Ziyaret amacı ile Ankara’da bulunan Çoliy, yaptığı açıklamada Türk yönetimini, toprak bütünlüğünün savunulması davasında Ukrayna’ya desteği sürdürme çağrısında bulunarak, “Ukrayna’ya yardım etme ve Kırım’daki Ukraynalılar ile Kırım Tatarlarının haklarını koruma çağrısında bulunuyoruz.” dedi,Kırım’la ilgili kısıtlayıcı önlemlerin ve insani yardımın, başta Ukrayna’nın Doğu sınırlarının savunucuları olan çocuklar ve çocuklara yönelik tıbbi tedavi ve sağlık bakımı şeklinde sunulması da dahil olmak üzere Yevgen Çoliy Türk-Ukrayna ticari ilişkilerinin ilerletilmiş seviyesine de dikkat çekti.

Türkiye’de, özellikle Ukrayna’daki Ukrayna okullarının ve Ukrayna’daki Ukrayna Kültür Merkezi’nin ve aynı zamanda da İstanbul’daki Ukrayna Dili’nın Ukrayna’daki kültürel hayatın gelişimine olan katkısını kabul etti. UWC Başkanı ayrıca Rusya Federasyonu’nun devam eden karma savaşının büyüklüğünü hem Ukrayna’nın toprak bütünlüğü hem de dünyada barış ve güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Yevgen Çoliy NATO üyesi olan Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve NATO’nun tam üyeliğine ulaşana dek Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik hedeflerini ilerletmek için bir NATO üyesi Türkiye’nin önemine vurgu yaptı. UWC Başkanı ayrıca Türkiye’yi Rusya Federasyonu tarafından bir politik silah olarak tekrarlanan gaz kullanımını dikkate alarak Türk Akımı boru hattını terk etmeye çağırdı.

Yevgen Çoliy, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin amaçlarından birinin ülkede Ukrayna televizyon kanallarının yayınlanmasının sağlanması olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra Dünya Ukrayna Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy, Türkiye’yi Holodomor’u (1932- 1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığıve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlık) Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul eden 17 ülkeye katılmaya çağırdı. Türkiye’deki Ukrayna diasporasının faaliyetleri ile ilgili de görüşlerini bildiren Çoliy, Ankara, İstanbul ve Antalya’daki diaspora temsilcileri ile görüştüğünü gayet aktif faaliyetlerde bulunduklarını kaydederek, “Esas amacımız, Ukrayna’ya toprak bütünlüğünü korumasında yardımcı olmak, ülkeye Avrupa-Atlantik entegrasyonu sürecinde yardım etmek, Rus enformasyon propagandasıyla mücadele etmek ve dünya çapında Ukraynalıların haklarını savunmak.”diye konuştu. Nisan 2018’de UWC Başkanı Svitlana Eralp başkanlığında İzmir’deki Ukrayna Dayanışma Birliği temsilcileriyle görüştü. Kendisi, çalışmasının ayrıntılarıyla daha yakından tanıştıve UWC ile devam eden işbirliğini güçlendirmenin araçlarını tartıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkan Vekili Sirri Aydoğan ve İzmir Balçova Belediyesi Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ile yapılan ayrıtoplantılarda UWC Başkanı, ulusal kültürel faaliyetler de dahil olmak üzere Ukrayna toplum yaşamının gelişmesin desteklemek için teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

Yevgen Çoliy aynı zamanda Yuliya Mimaroğlu Biletska başkanlığında Ankara’da Ukrayna Derneği önderliğinde bir araya geldi. Bu toplantıda, mevcut Ukrayna meselelerinin devam eden ortaklık faaliyetlerine dikkat çekildi. UWC Başkanı, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ile bir toplantı yaptı ve UWC’nin Ekümenik Patriğe Ukrayna’da Ortodoks Kilisesi’ne bir Otocephace Tomos yayınlaması da dahil olmak üzere mevcut önemli konuları tartıştı. UWC Başkanı Yevgen Çoliy, “Ukrayna Dünya Kongresi, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünüaktif olarak desteklemeye, ikili ilişkileri güçlendirmeye ve Ukrayna toplumunun ulusal-kültürel gelişimini desteklemeye devam etmesi çağrısında bulundu.