Filaret, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını tüm Avrupa’ya karşı bir tehdit olarak nitelendirdi

0
1459

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın tüm Avrupa için bir sorundur ve Kremlin üzerindeki baskının devam etmesi için Avrupa çaba göstermelidir.

Kiev ve Tüm Rus-Ukrayna Filaret Patriği, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki Rus saldırganlığının insani bedelini: kaçırma, işkence ve cinayetin tanıklığı,” şeklinde tanımladı. Filaret, “Doğuda devam eden savaşı tamamen Ukrayna sorunu olarak görmek gerekmiyor. Bu bir pan-Avrupa sorunudur. Bunu anlamadığımız takdirde, Avrupa’nın kendisinde de sorun yaşayacağız.” Dedi.

Ayrıca Rus saldırganını yenmek için sadece fiziksel değil, aynı zamanda manevi güce ihtiyaç olduğunu söyledi. Patrik Filaret, “Kilisemiz saldırıyı durdurmak için her türlü çabayı gösteriyor. Ukraynalı halk, kilisenin Ukrayna devletini korumadaki rolünü takdir ediyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Bununla beraber Kiev Patrikhanesi, Avrupa Birliği’ne Rusya saldırganları ve Kremlin tarafından yasadışı bir şekilde devam eden insan hakları ihlallerini önlemek için yaptırımlar yapmaya devam etmesi çağrısında bulundu.