Ünlü piyanist Kiev’de sahne aldı

0
1380

Ünlü Türk piyanist Tuluyhan Uğurlu, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de sahne aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin davetiyle Ukrayna’ya gelen Tuluyhan Uğurlu, Kiev’de Yahudi Karay Türklerinin ibadethanesi olarak inşa edilen ve günümüzde kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Aktör Evi’nde “Dünya Başkenti İstanbul” adlı eserini seslendirdi.

Konser öncesi soruları yanıtlayan Uğurlu, şöyle konuştu:

“Ukrayna sanatsever, güler yüzlü insanların ülkesi. Buraya ilk defa geliyorum, ama bundan sonra sıkça gelmeyi planlıyorum. Ukraynalıların insan ilişkileri bize benziyor, konuksever ve yardımseverler. Ukrayna’daki insanları tanımaktan büyük mutluluk duydum. Ukrayna’da ‘Işık Ülkesine Yolculuk’ ve ‘Dünya Başkenti İstanbul’ adlı projelerimi seslendiriyorum. Bugün, İstanbul’un yaşamış olduğu tüm tarihi anlatan bir çalışma seslendireceğim.” dedi.

Konsere katılan T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel yaptığı açıklamada;

“Ukrayna ile siyasi ilişkilerimiz çok iyi gidiyor, bunun yanında kültürel ilişkilerimizi de hızlı bir şekilde ilerletmek istiyoruz. Bu yüzden kültür müşavirliğimizin bu projeyi hayata geçirmesi çok memnuniyet verici. Böyle anlamlı bir binayı seçtiğiniz için özellikle teşekkür ederim. Bizim Büyükelçiliğimizin bir sloganı var: ‘Daha fazla Türkiye Ukrayna’da, daha fazla Ukrayna Türkiye’de’. Bu amacımıza sanatıyla desten veren Tuluyhan Beye de teşekkür ediyoruz.” dedi