Ukrayna’yla lezzetli tanışma: “Ukrayna. Yemek ve Tarih” kitabı

Ukrayna’nın farklı bölgelerinin mutfak geleneklerinin sunulduğu “Ukrayna. Yemek ve Tarih” kitabının tanıtımı yapıldı.
0
2671

Ukrayna’nın yemek ve tarihini birleştirerek, Ukrayna’nın farklı bölgelerinin mutfak geleneklerinin sunulduğu “Ukrayna. Yemek ve Tarih” kitabının tanıtımı yapıldı.

Ukrayna Enstitüsü “yemek kültürü” projesi kapsamında Ukrayna gastronomi kültürünü yakından tanımak isteyenler için “Ukrayna. Yemek ve Tarih” kitabının sunumunu gerçekleştirdi.

Ukrayna Enstitüsü tarafından yapılan tanıtımda: “Yemek, farklı kültürlerden insanların ortak bir zemin bulmasına yardımcı olur. Ukrayna mutfağı şimdiden dünya çapında hayranlar kazandı. Ülkenin her yöresinden mutfaklar sunmak ve kültürel çeşitliliği yemeklerle göstermek istiyoruz.”  açıklamaları yer aldı.

‘Yemek kültürü’ projesinin kurucusu Olena Brayçenko: “Kitabın misyonu, dünyanın Ukrayna mutfağına aşık olmasını sağlamaktır. Herkesi mutfak diplomasisi ve mutfak sanatı dünyasına götürmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ve Kırım Tatar mutfağının popüler ve sıra dışı yemeklerinin tariflerini içeren yayın; Ukrayna yemek kültürünün ve misafirperverliğinin yanında Ukrayna mutfağının bölgesel, ulusal ve lezzet boyutlarındaki çeşitliliğini sunan ilk baskıdır.

İngilizce ve Ukraynaca olarak yayımlanana kitabın elektronik versiyonuna Ukrayna Enstitüsünün web sitesinden ulaşabilirsiniz.