Ukraynalı ressamların Türkiye konulu resim sergisi açıldı

0
1748

Ukraynalı sanatçıların Türkiye konulu eserleri, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenmeye başlandı.

Kuşadası Belediyesi ve Ukrayna’da bulunan Hayatın Renkleri (Barvi Jittya) isimli sanat ve hayır kuruluşu tarafından, Kiev Büyükelçiliği ve Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) desteği ile düzenlenen resim yarışmasında dereceye kalan eserler için Kiev Büyükelçiliği’nde sergi açılışı yapıldı.

Büyükelçilik binasında 6 Eylül Perşembe günü düzenlenen organizasyona, Türk ve Ukraynalı sanat severlerin yanı sıra ressamlar, gazeteciler ve işadamları da katıldılar.

Ukraynalı sanatçıların Türkiye konulu çalışmalarının sergilendiği büyükelçilikteki serginin açılış konuşmasını yapan Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız, “70 Ukraynalı sanatçının yaklaşık 150 çalışması Hayatın Renkleri ve Kuşadası Belediyesi’nin ortak organizasyonu çerçevesinde sergilendi. Bugün ise dereceye giren en iyi 20 eseri sergiliyoruz.” diye konuştu. Yıldız, serginin düzenlenmesinde destek olan TUSİB’e teşekkür etti.

Sergide konuşma yapan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ilerlediği bir dönemde, sanatın değerinin bazen ihmal edilebildiğini söyledi.

Hayatın Renkleri platformuna ve serginin düzenlenmesine destek olan kurum ve kişilere teşekkür eden Büyükelçi Tezel, “Bizim bir sloganımız var; daha çok Türkiye Ukrayna’da görülsün, daha çok Ukrayna Türkiye’de görülsün, bu sergi bu slogana tam olarak uyuyor.” diye konuştu.

Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Türkiye Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği’nin (TUSİB) desteğiyle Kiev’de düzenlenen ‘Ukrayna’da Türkiye’ konulu resim sergisi 10 Ağustos’da Ukrayna Sanatçılar Evi’nde açılmıştı.

19 Ağustos’a kadar Ukrayna Sanat Evi’nde sergilenen çalışmalar; ressamlar Bedri Baykam ve Ziya Gürel’in de aralarında bulunduğu jüri tarafından değerlendirilmişti. Seçilen eserler 6 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenmeye başlandı.

Jüri tarafından resimleri, birinci, ikinci ve üçüncü seçilen ressamlar Kuşadası Belediyesi’nin davetlisi olarak tatil hakkı kazandılar.