Ukraynalı piyanist Lubomyr Melnyk Ankara Palas’ta sahne aldı

0
2274

Ukraynalı piyanist Lubomyr Melnyk Ankara Palas’ta sevenleri ile buluştu.

Dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti olarak tanımlanan Ukraynalı piyanist Lubomyr Melnyk Ankara Piyano Festivali kapsamında ilk defa 3 Aralık’ta Ankara Palas’ta sahne aldı.

Altus Kültür-Sanat tarafından düzenlenen Ankara Piyano Festivali’nde sahne alan, Lubomyr Melnyk resitaliyle hayranlarına keyif dolu anlar yaşattı.

Ankara Piyano Festivali’nde sahne alan, Lubomyr Melnyk resitaline Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’da katıldı ve resital bitiminde Ukraynalı besteci ile hatıra fotoğrafı çektirdiler.

1948 yılında Münih’te doğan Ukraynalı besteci ve piyanist Lubomyr Melnyk, 1973 ile 1975 yılları arasında Paris’te kariyerini şekillendirecek bir süreç yaşadı.

Lubomyr Melnyk, dünyanın yaşayan en hızlı piyanisti olarak adlandırılıyor. Küçük yaşlarda aldığı klasik müzik eğitiminin ardından 70’li yıllarda minimalist müzik akımından etkilenerek öncüsü olduğu Continuous Music türünde eserler üreten sanatçı, 1979 yılında ilk albümü KMH: Piano Music in the Continuous Mode’u yayınladı. Lubomyr Melnyk, 60 dakika boyunca koruduğu 13 nota/saniye hızıyla bastığı 93.650 notayla piyanoda bir saatte en fazla nota çalma alanında da dünya rekorunun sahibidir.

Kariyeri boyunca Peter Broderick, Nils Frahm ve Roberth Raths gibi isimlerle çalışan Melnyk, toplam 22 albüme imza attı. Son olarak bu yıl içinde yayınladığı kaydı Illirion’la hayli iyi eleştiriler alan Ukraynalı sanatçı, piyanosuyla bütünleştiği canlı performanslarıyla bestelerinin gücünü daha da artırıyor.

Kariyeri boyunca özgün işler üreten müzik dünyasının usta bir ismi ve yaşayan en hızlı piyanist Lubomyr Melnyk, Ankara Piyano Festivali sahnesinde uzun süre hafızalarda kalacak türden bir performansa imza attı.