Ukrayna İzmir ile işbirliğini güçlendiriyor

0
2072

İzmir Ticaret Odası sitesindeki habere göre, U Oleksandr Gaman, İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Heyet İzmirli işadamları ile Ukraynalı işadamları arasında yapılacak ikili anlaşmalar için Demirtaş’a sunacakları projeleri getirdi.

Ziyarette konuşan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha: “İzmir’deki yatırım olanaklarını inceleyerek, burada olası yatırım yapılacak sektörlerle ilgili görüşmeler gerçekleştireceğiz. Tarımdan hafif saniye kadar geniş bir yelpazede yatırım olanaklarını ele alacağız” dedi.

Ukrayna’nın kardeş ve dost bir ülke olduğunu söyleyen İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “İki ülke arasında çok önemli anlaşmalar yapılmış durumda. Vize konusunda problem yok. Dolayısıyla aramızdaki ticari ilişkileri daha da arttırmak hepimizin görevi” dedi. Ukrayna’da kardeş ticaret odaları olduğunu ve iki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek için bir gezi planladıklarını ancak Rusya krizi nedeniyle ertelendiğini belirten Demirtaş kısa süre içinde bu geziyi yeniden planlamak istediklerini söyledi.

Resim kaynağı: İTO

2016 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminde yüzde 22’lik artış ile sadece dost olarak değil ticari anlamda da iyi ilişkilere sahip olduğunu aktaran Sybiha, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretini bekliyoruz. Bu ziyarette, ticaret hacmine de katkı koyarak 3 önemli işbirliğine de imza atılmış olacak” diye konuştu.

İki ülke arasında siyasi ve ikili işbirliği temelinde büyük bir potansiyel olduğunu belirten Sybiha, “İzmir’e geldikten sonra kesinlikle emin oldum ki İzmir bölgesi tam olarak Ukrayna iş dünyası tarafından, Ukrayna da İzmir iş dünyası tarafından tam olarak değerlendirilmemiştir. Bölgeler arası iş birliğimizi sıkılaştırmak istiyoruz” dedi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise, en kısa kısa süre içinde Ukrayna’ya bir gezi düzenleyeceklerini söyledi.