Ukrayna, Türk öğrencilere anlatılacak…

0
3283

10 Mayıs,14.00’te Başkent Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü binasında Ukrayna’nın dili, kültürü, toplumu ve siyasi durumları hakkında öğreticilere panel düzenlenecektir. Panelin başlığı: ‘Doğunun Batısı ve Batının Doğusu: Ukrayna’.

Katılımcılar:

Yuliya Biletska (Karabük Üniversitesi, İİBF, Yard. Doç. Dr.)

Inna Sofiienko (Hacettepe Üniversitesi, Yüksek Lisans öğrencisi)

Iryna Tomyn ( Hacettepe Üniversitesi, Yüksek Lisans öğrencisi)

Etkinliğin organizatörü, Prof. Dr. Süer Eker’in sözleriyle,

“Başkent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, bir Türkoloji bölümü olarak Türk dilli halkların yaşadığı diğer coğrafyalarla ilgilidir. Ukrayna bu bakımdan Türkoloji için ilgi çekici bir coğrafyadır. Tarihsel olarak farklı Türk halklarına da ev sahipliği yapan bu coğrafya bugün de otokton Kırım Tatar, Gagauz, Karaim, Kırımçak gibi Türk dilli halklara anavatanlık yapıyor. Ukrayna’yı ve Ukrayna’nın tituler halkı Ukrainleri ve hatta iki ülkeyi bağlayan bu Türk dilli halkları ne yazık ki yeterince tanımıyoruz. Bu panel vasıtası ile ilgilenenlere küçük de olsa bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz.

Öte yandan şahsen Taraş Şevçenko Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türkoloji bölümü ile yakın akademik bağlantıların var. Başta bu bölümün Başkanı Irina Pokrovska, diğer bilimsel kuruluşlardan Irina Driga, Olekdanr Rybalko, Aleksandr Garkavets vb.  akademisyenlerle  bağlantıların var.

Ancak her iki ülkeyi de çok yakından tanıyan bir  uzman görüşü ve değerlendirmesi bizim için önemli ve değerli”.

Adres:
Başkent Üniversitesi,
Fen Edebiyat Fakültesi
Konferans Salonu G-408

Çeviren: Darya Nakatova