Ukrayna’da haftanın özeti: 22-28 Ocak 2018

0
2117

Ukrayna ile ilgili 22-28 Ocak 2018 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

TİKA’dan, Ukrayna’ya sağlık desteği; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, Ukrayna Ailesi Derneği’ne Ziyaret; TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyeleri’nin Ukrayna ziyareti; Ukrayna 4G’ye geçiyor; Kiev, Mozart Müzik Festivali’ne hazırlanıyor; Ukraynalı futbolcu Anton Kravchenko, Kardemir Karabükspor’da; Ukrayna, NATO üyeliğine aday olmaya hazırlanıyor.

TİKA’dan, Ukrayna’ya sağlık desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’da yılda bin 500 hastaya hizmet veren Kiev Şehri 1 numaralı Çocuk Hastanesi Nefroloji bölümünü yeniledi.

Foto – TİKA

Bölümün yenilenmesi dolayısıyla düzenlenen açılış törenine katılan TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat yaptığı konuşmada, Kiev 1 numaralı Çocuk Hastanesinin yılda bin 500 çocuğa sağlık hizmetleri sunan Ukrayna’nın en büyük ve köklü hastanesi olduğuna dikkat çekti. Ülkenin sağlık sektörünün gelişmesine katkıda bulunmanın önemine işaret eden Bolat, yenilenen bölüm sayesinde kaliteli hizmetin sağlanacağını dile getirdi.

Foto – TİKA

Kiev Şehri 1 numaralı Çocuk Hastanesi Başhekimi Kojara da büyük zorluklarla karşı karşıya kalan Ukrayna’ya TİKA’nın yaptığı desteklerin büyük fayda sağladığını ifade etti. Hastanenin kısıtlı bütçe imkanları olduğunu, bu zamana kadar hastaneye önemli yardım yapılmadığını anlatan Yuriy Kojara, hastanenin yenilenen Nefroloji bölümüne kavuşmasından dolayı Türk halkına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan, Ukrayna Ailesi Derneği’ne Ziyaret

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Antalya’da Ukrayna Ailesi Derneği’ni ziyaret etti. Çavuşoğlu, ziyaret sırasında ayrıca Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği ve Akdeniz Ukraynalılar Derneği temsilcileri ile görüşmelerde bulundu ve derneklerin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Görüşme sırasında diaspora temsilcileri, Türkiye hükümetinin Antalya’da yaşayan Ukraynalılara ayırdığı zaman ve babaları Ukrayna’nın Doğusunda savaşan 600 çocuk için Türkiye’de sağlıklarını iyileştirme konusunda şahsi desteği için Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkürlerini bildirdi.

Ukrayna Ailesi Derneği’ne gerçekleştirdiği ziyarette kendisi için düzenlenen programa katılan Mevlüt Çavuşoğlu memnuniyetini dile getirdi.

Ukrayna Ailesi Derneği’nin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu karşılamasından sonra Ukraynalı kadınlardan oluşan Beregınya korosu’nun şarkı söylemesi, Ukraynalı kadınlar korosunun söylediği Çanakkale Marşı’na Çavuşoğlu’nun eşlik etmesi ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun çocukların yaptığı resimleri incelemesi ile ziyaret sona erdi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyeleri’nin Ukrayna ziyareti

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Türkiye ile Ukrayna arasında her alandaki iyi ilişkilerin daha da iyi düzeyde olmasını istediklerini söyledi.Komisyon üyeleri Ukrayna’nın savunma sanayi kuruluşu Ukroboronprom ve devlet uçak üretim şirketi Antonov’u ziyaret etti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye ve Ukrayna’nın benzer özelliklere sahip olduğunu belirterek, her iki ülkenin de savunma sanayisini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna’nın doğusunda yaşanan krizi hatırlatan Beyazıt, “Türkiye terörle mücadele ediyor. Ukrayna’nın da benzer sorunları var. Bu yüzden savunma sanayilerimizin güçlü olması lazım. Türkiye ile Ukrayna’nın ilişkileri sadece siyasi, ekonomik, kültür ve turizm alanında değil, savunma sanayisinde de çok iyi düzeyde. Ancak bu ilişkilerin daha da iyi düzeyde olmasını isteriz.” dedi.

Türkiye ile Ukrayna’nın rakip değil dost ülkeler olduğunu söyleyen Beyazıt, “İlişkilerde hiçbir sorun yok. İlerde de sorun olması mümkün değildir. Güçlü yönlerimizi birleştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna 4G’ye geçiyor

Ukrayna 4G internet bağlantıya geçiyor. Ulusal İletişim ve Bilgi Düzenleme Komisyonu (NCCIR) 26 Ocak’ta üç GSM operatörünün vereceği teklif zarflarını açtı. 2600 Mhz diyapozon bandındaki ilk 4G ihalesinde, sözlü ihalenin ise 31 Ocak’ta yapılacağı bildirildi.

İlk band ihalede başlangıç fiyatı olarak 572 milyon UAH, son band ihalede ise 286 milyon UAH olarak belirlendiği kaydediliyor.

4G ihalesinde hazineye 2 milyar UAH’ın üzerinde gelir bekleniyor.

 

Kiev, Mozart Müzik Festivali’ne hazırlanıyor

Klasik müziğin ünlü isimleri, 24 Şubat’ta Kiev’de düzenlenecek Mozart Müzik Festivali’nde sahne alacaklar.

KVTS PArkovy’de düznlenecek konser saat 15.00’da başlayacak, 20.00’a kadar devam edecek.

Ukrayna’da klaik müziğin tanınmış isimleri Taras Yapogud, Yurit Pogoretsky, İrina Starobud, Konstantin Kuleba, Yaroslava Neklyaeva, İgor Tyukyunik, Oleg Şebeta-Dragan’ın katılacağı destivalde, Viyana operasından Mikahel Selinger ve Artur Rubinşteyn ve pianist Antony Barışevsky sahne alacaklar.

Biletler için tıklayın

Adres:  Parkova Rd, 16a, Kiev

Biletler 100 – 400 UAH arasında değişiyor.

Festival hakkında detaylı bilgi için tıklayın

Ukraynalı futbolcu Anton Kravchenko Kardemir Karabükspor’da

Kardemir Karabükspor, Ukrayna Premier Ligi ekiplerinden Olimpik Donetsk’in defans oyuncusu Anton Kravchenko ile sözleşme imzaladı.

Karabük’te sağlık kontrolünden geçtikten sonra kulübün Yenişehir’deki tesislerine gelen 26 yaşındaki futbolcu, kendisini 1,5 yıllığına kırmızı-mavili renklere bağlayan sözleşmeye imza attı. Kravchenko, gazetecilere yaptığı açıklamada, dileğinin çok maç kazanıp, takımı Süper Lig’de tutmak olduğunu söyledi.

Taraftarlara da seslenen Kravchenko, “Ben takıma destek olmak ve Süper Lig’de kalmak için geldim. Taraftarlar bizi alkışlasın, takıma sahip çıksın ve moralimizi bozmasın.” dedi.

Ukrayna, NATO üyeliğine aday olmaya hazırlanıyor

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcı Olena Zerkal geçtiğimiz günlerde konuşmacı olarak katıldığı bir televizyon kanalında Ukrayna ve NATO ilişkileri hakkında konuştu. Ukrayna’nın NATO üyeliği noktasında üyeliğe aday olarak gösterilebilmesi için birtakım reformları yerine getirmesi gerektiğini dile getirirken bu reformların özellikle silahlı kuvvetler alanında ittifak ülkelerinin sahip olduğu standartlara erişilmesi gerektiğini bildirdi.

Zerkal konuşmasında, “NATO potansiyel üye ülkeler üzerinde programını belirliyor. Hem balkanlar hemde diğer ülkeler bu hususta potansiyel üye olarak nitelendiriliyor. Eğer Ukrayna somut gelişme gösterme noktasında başarısız olursa potansiyel üye olarak kabul edilen ülkelerin dışarısında kalacaktır.” dedi.

Zerkal konuşmasında ayrıca Dış İşleri Bakanı Klimkin’in NATO ve Ukrayna ilişkisine ait görüşünü televizyon kanalında izleyicilerle paylaşmıştı. Klimkin, “Ukrayna’nın kendi kendine hedeflerini yerine getirmesi noktasında karşılaştığı zorluklar NATO ittifakını Ukrayna’nın önceliği haline getirmiştir.” dedi.

Olena Zerkal, NATO üyeliği için planlanan tarih olan 2020’ye az bir zaman kaldığı bir dönemde NATO’nun Ukrayna ile yakından ilgilendiğini ve gelişmeleri takip ettiklerini sözlerine ekledi.