Ukrayna ve Türkiye yatırımların korunması konusunda anlaştılar

0
2034

Ukrayna hükümeti, 27 Eylül tarihinde Ukrayna ile Türkiye Arasındaki Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Desteklenmesi Sözleşmesi tasarısını onayladı.

Ukrayna hükümeti resmi sitesinde yer alan bilgiye göre bahsi geçen belgenin, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv tarafından imzalanması gerekiyor.
Yeni sözleşme, Ukrayna ve Türkiyenin karşılıklı yatırım aktifliğinin en yüksek düzeye çıkmasını sağlayacak, ayrıca Kiev ve Ankara arasındaki ekonomik iş birliğini de güçlendirecek.

Bunun dışında Anlaşma tasarısı, yatırımcılara aktiflerinin yasa dışı olarak müsadere edilmesi veya kamulaştırmasından koruma garantilerini, iki ülkedeki yatırımcılar ve hükümet arasındaki davaların çözülme düzeninin uluslararası hukuka göre belirlenmesini sağlamakla birlikte, ödemelerin özgürce yurt dışına havale edilebilmesi hakkının kazanılmasını da öngörüyor.

Şuan yürürlükte olan ve Ankara’da imzalanmış, 27 Kasım 1996 tarihli sözleşmenin yerine geçmesi gereken sözleşme, Türkiye ve Ukrayna hükümetleri tarafından tam olarak onaylandıktan sonra tüm süreçlerin tamamlanması sonucunda yürürlüğe girecek.