Ukrayna’da haftanın özeti: 20-26 Kasım 2017

0
2201

Ukrayna ile ilgili 20-26 Kasım 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı  Petro Poroşenko ile görüştü; Ukrayna’nın doğusundaki ateşkes ihlallerinin arttı; Veciye Kaşka, Kırım’da Rus işgalcilerin düzenlediği baskın esnasında fenalaşarak hayatını kaybetti; Kiev’e dördüncü metro hattı için anlaşmaya varıldı; Ukrayna savaş gemisi yapımı konusunda ilk adımını attı; Ukrayna AB ülkelerine tank parçası satacak; Kiev’de Holodomor kurbanları için anma töreni yapıldı; Ukrayna ve Türkiye arasında uçak seferleri artıyor; Ukrayna, Kırım Tatar halkı onuruna bir hatıra madalyonu çıkarttı; Ankara’da Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri tanıtıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinde Ukrayna’daki ihtilafın çözümüne ilişkin Minsk sürecinin yavaş ilerlediği konusunda hemfikir olduklarını vurguladı. Bu süreci devam ettireceklerini dile getiren Merkel, danışmanlar düzeyinde toplantılar yapılacağını, ardından da üst seviyede bir görüşme olacağını kaydetti.

AB’nin doğu komşularında görülen ekonomik gelişmeden memnuniyet duyduğunu ifade eden M Almanya Başbakanı Angela Merkel, Poroşenko’nun, işsizlikle mücadelede değil kalifiye eleman alanında sorun yaşadıklarını ve çok sayıda kalifiye elemanın AB ülkelerine gitmesinden endişe duyduklarını anlattığını sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın doğusundaki ateşkes ihlalleri arttı

Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkan Yardımcısı Aleksandr Hug, Ukrayna’nın doğusundaki ateşkes ihlallerinin arttığını bildirdi.

Misyonun Donbas’taki çalışmalarına ilişkin bilgilendirme toplantısı yapan Hug, geçen hafta 9 binden fazla ateşkes ihlalinin yaşandığını, bunun Haziran’ın ortasından bu yana yaşanan en yüksek gösterge olduğunu kaydetti.

Aleksandr Hug, “Misyonun tespitine göre bir önceki haftaya göre geçen hafta ateşkes ihlalleri yüzde 60 arttı.” dedi.

Birleşmiş Milletler, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna birlikleri arasında çatışmaların başlamasından bu yana 10 bin 225 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 bin 541 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Veciye Kaşka, Rus işgalcilerin Kırım’da düzenlediği baskın esnasında fenalaşarak hayatını kaybetti

Millî mücadelenin sembol ismi haline gelen 83 yaşındaki Veciye Kaşka, Kırım’da 23 Kasım’da Rus işgalcilerin düzenlediği baskın esnasında fenalaşarak hayatını kaybetti.  Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de Müslümanlar Veciye Kaşka için dua etti.

Kırım Tatarları, 23 Kasım’da hayatını kaybeden, Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi ismi Veciye Kaşka son yolculuğuna uğurlandı. Kırım Tatar kahramanı ile vedalaşmak için Kırım’ın dört bir yanından yaklaşık 5 bin kişi geldi. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov yaptığı açıklamada, “Rus işgalciler Kırım’da 83 yaşındaki Veciye Kaşka’yı öldürdü. Çünkü o operasyon sırasında fenalaştı. Onu Rus işgalciler öldürdü” dedi.

Kiev’e dördüncü metro hattı için anlaşmaya varıldı

Kiev Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitçko ve China Pacific Construction Group Başkan Yardımcısı Go Uin arasında, dördüncü metro projesi için iş birliği anlaşması imzalandı. Yaklaşık 2 milyar dolara mal olması planlanan 4. metro hattının yüzde 85’i, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sağlayacağı kredi ile tamamlanacak.

5 yılda tamamlanacak metro hattının, 18 km uzunluğunda olacağı ve şimdilik 13 istasyonun bulunacağı düşünülüyor.

Ukrayna savaş gemisi yapımı konusunda ilk adımını attı

Ukrayna Bakanlar Kurulu, korvet sınıfı dört savaş gemisi yapımını içeren düzenlemeyi kabul etti. 32 milyar UAH’a mal olacak proje kapmasında, Vladimir Velikiy — 58250 tipi dört yeni korvet, Ukrayna ordusuna kazandırılacak.

Foto – korrespondent

112 metre uzunluğunda olacak gemiler, 30 gün boyunca denizde kalma imkanına sahip olacaklar.

Ukrayna AB ülkelerine tank parçası satacak

Spetstehnoexport, Avrupa Birliği’ne T72 tank parçası satışı için anlaşma imzaladı. GPA (Government Procurement Agreement) şartları çerçevesinde imzalanan anlaşma ile Ukrayna, 2017 – 2019 yılları arasında T-72 tanklarının parçalarını AB üyesi ülkelere satacak.

Foto – korrespondent

Söz konusu anlaşmanın hacmi hakkında açıklama yapılmazken, AB üyesi olan eski Sovyet ülkelerinde, hala Sovyet ürünü askeri araçların kullanıldığı, T-72 tanklarının ihtiyacı olan parçaların temin edilmesi amacıyla Ukrayna’dan bu parçaların alınmasının planlandığı bildirildi.

Kiev’de Holodomor kurbanları için anma töreni yapıldı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, 25 Kasım tarihinde “Holodomor Kurbanları Anıtı” ulusal müzesinin önünde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Başbakanı Vladimir Groysman, Ukrayna Parlamentosu yönetimi, Ukrayna kiliselerinin önderleri, diplomatik kurumlar ve kamuoyu temsilcilerinin katılımıyla 1932-1933 yıllarında ülkede milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor (1932-1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığı suni açlık) kurbanlarını anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Foto – QHA

Kiev Patrikhanesi Ukrayna Ortodoks Kilisesi Başkanı Patrik Filaret, 1932-1933 Sovyet rejiminin Ukrayna halkına yönelik soykırımının kurbanları için dua etti. Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya’nın er ya da geç Holodomor için tövbe edeceği ve soykırım olarak kabul edeceği ümidini dile getirdi.

Anma etkinliği esnasında insanlar, Holodomor Kurbanlarını Anma Anıtı yakınında bulunana “Hatıra Mumu” anıtına gelerek mumlar yakıp çiçek bıraktılar.

Ukrayna ve Türkiye arasında uçak seferleri artıyor

Ukrayna’nın Herson şehrinden önümüzdeki 2018 yılının yaz aylarında, Herson uluslararası havalananından Türkiye, Muğla’da bulunan Dalaman uluslararası havalananına doğrudan uçak seferlerinin başlayacağı bildirildi.

Ukrayna ve Türkiye arasında başlayacak yeni uçak seferini tanıtmak için 24 Kasım tarihinde Ukrayna’nın Herson bölgesini ziyaret eden Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç, “Bildiğiniz gibi Dalaman, Türkiye’deki en büyük 4. havalimanı. Herson Havalimanı ile uzun zamandan beri görüşmeler yaptık. Biz iş birliğine hazır olmamızın yanı sıra deneyimimizi paylaşmaya da hazırız” diye kaydetti.

Herson Bölge Şurasına bağlı Herson Havayolları şirketinin Müdürü Vitaliy Kuçeriv de ziyaret esnasında şu an yeni sefer düzenleme potansiyeline sahip havayolu şirketleriyle görüşmeler yapıldığı bilgisini paylaştı.

Ukrayna, Kırım Tatar halkı onuruna bir hatıra madalyonu çıkarttı

22 Kasım’da, “Kırım Tatar halkının ilk Kurultayının 100. Yıldönümü ’ne” özgü olarak Ukrayna Ulusal Bankası (NBU) bir hatıra madalyonu sundu.

NBU temsilcisi Viktoria Suzanska konu hakkında şunları söyledi: “Ukrayna Ulusal Bankası, devletin sosyal ve politik hayatını yakından izlemekte ve Kasım 1917’de Kırım Tatar tarihinin önemli bir olayı olan ilk Kurultayı’nın kurulmasının ardından bugün Ukrayna Ulusal Bankası tarafından 100. Yılı kutlanan” Kırım Tatar halkının ilk Kurultayı için hatıra niteliğinde bir para çıkardı.” Sunulan madalyonun ön yüzünde, Kırım Tatar halkının marşından gelen sarı harflerle, arka plana karşı Kırım yarımadasının haritasının mavi bir görüntüsü var: Madalyonun üzerinde “Halka ölmek için söz verdim” cümlesi mevcut. Madalyonun arka kısmında ise, Han Sarayı (Bahçesaray) camisinin arka planında Kırım Tatar Milli Kurultay delegeleri gösteriliyor.

Ankara’da Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri tanıtıldı

26 Kasım’da Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’nin (DMEDD) Ankara’da düzenlediği kermeste Ukrayna ve Kırım Tatar kültürleri de tanıtıldı.

Ukrayna Büyükelçiliği, saat 10:00 itibarıyla JW Marriott Hotel Ankara’da DMEDD Kermesinde stand açarak Ukrayna kültürünü ve mutfağını tanıttı. Stantta Kırım Tatar kültürü de yer buldu.

Foto – QHA

Farklı kültürlerden hediyelik eşya alma imkanı bulan vatandaşlar, Kırım ve Ukrayna kültürleriyle de temas imkanı buldu. Etkinliğe Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga, büyükelçinin eşi Tatiana Sıbiga ve çocukları ile birlikte Ukrayna ve Kırım Tatar diasporalarının temsilcileri katıldı. Kırım Tatar kültürünü sembolize eden hediyelik eşyalar kermes katılımcılarının hayli ilgisini çekti.