‘Türkiye Ukrayna’nın en önemli stratejik ortağıdır’

0
2318

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Parubii, Türkiye’nin en önemli stratejik ortaklarından olduğunu vurgulayarak “Geçen yıl ticari hacmimiz 4 milyar dolar oldu. Serbest vize uygulaması ile turizm alanında dinamik ve çok hızlı gelişme kaydettik” dedi.

Ukrayna Yüce Radası (Ukrayna Parlamentosu) Başkanı Andriy Parubii, Türkiye-Ukrayna ilişkileri, iki ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB) giriş süreci, Rusya’nın Ukrayna müdahalesi ve NATO’ya başvuru süreci ile Ukrayna’daki son duruma ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Jeopolitik, ekonomik ilişkilerin yanı sıra Kırım gibi hassas bir konuda da Türkiye ile Ukrayna arasında çok uzun ve köklü ilişkilerin olduğunu anlatan Parubii, Türkiye’nin, 1918’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerinden biri olduğunu hatırlattı.

Andriy Parubii, ”Ukrayna’nın bağımsızlığını restore ettiği şu günlerde de Türkiye yine bağımsızlığımızı ve toprak bütünlüğümüzü tanıyan ilk ülkelerden biri oldu. Bugün itibarıyla Türkiye, Ukrayna’nın en önemli stratejik ortaklarından biridir. Şundan eminim ki, ilişkilerimizin potansiyeli şu an var olandan çok daha fazladır. Geçen yıl ticari hacmimiz 4 milyar dolara ulaştı. Serbest vize uygulaması ile özellikle turizm alanında dinamik ve çok hızlı gelişme kaydettik. Savunma alanında yapacağımız iş birliği ilişkilerimizi daha da üst seviyeye taşıyacak.” diye konuştu.

“Ukrayna, Türkiye’nin AB üyeliğine destek veriyor”
Ukrayna Parlamentosu Başkanı Parubii, Türkiye ve Ukrayna’nın AB’ye giriş sürecinin tamamen zamanlama ile ilgili olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki ekonomik kalkınma ve reformların bu süreci hızlandıracağını söyledi.

Türkiye ve Ukrayna’nın AB’ye üyelik sürecinde birbirine destek vereceğini vurgulayan Parubii, ”Türkiye’ye AB üyeliği konusunda tam destek veriyoruz. İki ülkenin üyeliğinin sadece zamanlama ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Katedilmesi gereken bir mesafe var o gerçekleştiğinde eminim hem Ukrayna hem Türkiye AB üyesi olacak. Türkiye’nin er ya da geç AB’ye üye olacağına eminiz.” değerlendirmesinde bulundu.

”Türkiye hep yanımızda durdu”
Rusya’nın işgal girişimi ve sonrası gelişmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Ukrayna Yüce Radası (Ukrayna Parlamentosu) Başkanı Andriy Parubii, şunları söyledi:

“Putin’in Ukrayna’ya karşı saldırgan politikası devam ediyor. Hemen hemen her gün cephenin farklı yerlerinde Ukrayna kuvvetlerine karşı atak ve saldırı yapılıyor. Putin barış mutabakatlarını ve daha önce imzalanmış olan tüm anlaşmaları ihlal ediyor. Rusya’ya uluslararası baskı daha da artırılmalı. Rusya, bu ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesinden yana olmalıdır. Rus silahlı kuvvetleri, Rus ordusu Ukrayna’dan hemen çekilmeli. Rusya savaşçıları, silahlı donanması da durdurulmalı. Uluslararası hukuk gereği bunu yapmak zorunda.

Biz, uluslararası hukuka saygı duyan tüm devletlerin bu noktada Ukrayna’dan yana tavır alması gerektiğini düşünüyor, Rusya karşıtı bir pozisyon almasını istiyoruz. Bu bağlamda Ukrayna’nın varlık mücadelesine destek veren tüm uluslararası ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz ve özellikle Türkiye’ye. Türkiye, Rusya’nın saldırılarına karşı Ukrayna’nın verdiği mücadele de hep yanında oldu.”