Ukrayna ve Nato arasındaki iş birliği güçleniyor

0
1673

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, NATO’nun Ukrayna’ya kapıları açık tutma konusunda gösterdiği tutum için NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg’e teşekkür etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko, NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Poroshenko, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için verdiği mücadele yolunda, Rusya’nın saldırgan tavrına karşı yardım eli uzatan NATO’ya şükranlarını dile getirdi. Sözlerine şu şekilde devam eden devlet başkanı, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik uyum sürecini yasama düzeyinde uygulamaya devam ettiklerini ve güvenlik ve savunma sektöründe “NATO” standartlarına uygun bir yapı oluşturmak için sürekli çalışma yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Poreshenko, yıllık ulusal programların etkili bir şekilde uygulanması ve Ukrayna’nın çıkarları doğrultusunda hazırlanan destek paketleri sayesinde ilerleyen süreçte “NATO” ile daha güçlü bir işbirliği içeresinde hareket edeceğine inandığını söyledi.

Poreshenko, Stoltenberg’e NATO’nun gerekli kriterleri sağlayan ülkelere kapılarını açık tutma konusunda gösterdiği tutum için teşekkürlerini iletti.

Stoltenberg, Kuzey Atlantik İttifakının Ukrayna’yı desteklediği ve bu noktadaki ortaklığın oldukça güçlü olduğunu vurguladı.