Ukrayna’da haftanın özeti: 13-19 Kasım 2017

0
1992

Ukrayna ile ilgili 13-19 Kasım 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Macaristan’dan Ukrayna’ya ‘Bayrak’ tepkisi; Dünya Bankası Başkanı Kim Ukrayna’da; Pegasus Hava Yolların’dan açıklama; Ukrayna’ya yönelik yeni bir virüs saldırısı düzenlendi; Ukrayna’da bereket yılı; Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan, ‘iş birliği gelecek vadediyor’ açıklaması; Ukrayna’ya yeni bir tatil geldi; Katar Havayolları’ndan Kiev uçuşlarına büyük indirim; Gaziantep Sanayi Odası Ukrayna Kharkiv’e gitti; Ukrayna’nın Doğusundaki kriz; Holodomor olayının 85. yıl dönümü Ankara’da anılacak.

Macaristan’dan Ukrayna’ya ‘Bayrak’ tepkisi

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Ukrayna’nın Budapeşte Büyükelçisinin, Berehove kenti belediye binasındaki Macar bayrağının milliyetçi gruplarca indirilmesi nedeniyle bakanlığa çağrıldığını söyledi.

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Zirvesine katılan Szijjarto, yaptığı açıklamada, bayrak indirme eyleminin kabul edilemez olduğunu ve sorumluların bir an önce yakalanmasını beklediklerini kaydetti.

Tepkilerini iletmek için Ukrayna’nın Budapeşte Büyükelçisinin bakanlığa çağrıldığını da belirten Szijjarto, “Macaristan Ukrayna’dan, Berehove belediye binasındaki Macar bayrağını indiren milliyetçi grupları frenlenmesini bekliyor” dedi.

Dünya Bankası Başkanı Kim Ukrayna’da

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Ukrayna’da yolsuzlukla mücadele mahkemesinin kurulmasının önemini vurguladı. Resmi ziyaret için Kiev’de bulunan Kim, Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman ile görüştü.

Dünyada Ukrayna algısının olumlu yönde değiştiğini belirten Kim, tarım reformunun hayata geçirilmesinin ülkeye yatırımcı sağlamak için gerekli olduğunu söyledi.

Yolsuzlukla mücadele mahkemesinin kurulması gerektiğine de işaret eden Kim, “Yolsuzlukla mücadele mahkemesi kurmak atılacak önemli bir adım. Bu Uluslararası Para Fonu (IMF) ile programın da bir parçası. Ukrayna’yı gözleyen yatırımcılar açısından bu adım tamamen kritik önemdedir.” ifadelerini kullandı.

Pegasus Hava Yolların’dan açıklama

Pegasus Hava Yolları, Ukrayna’da bir iştirak kurmak için görüşmeler yaptığına dair çıkan haberlere ilişkin, “Şirketimiz, uzun vadeli büyüme stratejileri doğrultusunda, iş modelini Türkiye dışına da taşımak ve büyütmek amacıyla, sektöründeki çeşitli fırsatları sürekli olarak değerlendirmektedir. Ancak mevcut durumda bu çerçevede kamunun bilgilendirilmesini gerektirecek somut bir gelişme bulunmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’ya yönelik yeni bir virüs saldırısı düzenlendi

14 Kasım 2017 tarihinde Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülke Ddos saldırısına maruz kaldı. Yaklaşık 4,5 milyon bilgisayarın etkilendiği tahmin edilen saldırının tüm ülkelere yönelik yapıldığı bildirilirken, yıl başından bu yana, böyle bir saldırının beklendiği ifade edildi. Ukrayna geçtiğimiz aylarda birkaç kez virüs saldırısına maruz kalmış, çok sayıda kurumsal şirketle, devlet kurumları olumsuz etkilenmişti.

Ukrayna’da bereket yılı

2017 yılı Ukrayna’da bereket yılı oldu. Tarım Politikası Bakanlığı verilerine göre, ülke üzerindeki 13 milyon 500 bin hektar tarım arazisinde (toplam tarım arazisinin yüzde 93’ü) 56 milyon 100 bin ürün hasadı yapıldı.

Toplanan ürünlerin 195 bin tonunu kara buğday, 17 milyon 500 bin tonunu mısır, 11 milyon 800 bin tonunu çekirdek, 3 milyon 500 bin tonunu soya oluşturdu.

En yüksek ürün hasadının Hmelnitska, Vinnitsa, Sumska, Ternopolska ve Cernovtsi bölgelerinden elde edildiği bildirildi. Yıl sonunda 62 milyon ton tarım ürünü hasadı yapılması bekleniyor.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’dan, ‘iş birliği gelecek vadediyor’ açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’la bir araya geldi.

Millî Eğitim Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, nezaket ziyaretinde bulunmak üzere gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha’yı, makamında kabul etti. Görüşmede, eğitim alanında ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.” denildi.

Foto – UkrTürk

14 Kasım’da gerçekleşen görüşmeye ilişkin Twitter hesabı üzerinden bilgi veren Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha da “Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz’la tanışma şerefine nail oldum: öğretmen ve öğrenci değişim programında iş birliği çok önemli ve gelecek vadediyor. Aktifleştirilmesi gerekiyor.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Ukrayna’ya yeni bir tatil geldi

Aralarında Ukrayna’nın da bulunduğu, Jülyen Takvimini kullanan Ortodoks toplumların her sene 7 Ocak’ta kutladıkları Hz. İsa’nın doğuşu (Rizdvo) Ukrayna’da resmi tatil idi. Ancak diğer Hristiyan aleminin ise Miladi Takvime göre 25 Aralık’ta kutladığı bu kutsal gün, Parlamento kararıyla Ukrayna’da da resmi tatil ilan edildi. Böylelikle bu kutsal gün hem Miladi hem de Jülyen Takvimine göre resmi olarak iki kez kutlanacak.

 

Öte yandan yeni yasa ile 1 Mayıs ‘İşçi Bayramı’ndan’ sonraki 2 Mayıs tatil olmaktan çıkartılarak, iş günü yapıldı.

Katar Havayolları’ndan Kiev uçuşlarına büyük indirim

Geçtiğimiz ay Kiev uçuşlarına başlayan Katar Havayolları (Qatar Airways) yeni bir kampanyaya başlıyor.

Foto – AirportHaber

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, Asya, Afrika ve Avustralya uçuşlarına yüzde 50’ye varan indirim uygulanacak. Biletlemelerin 20 Kasım tarihinden itibaren yapılması gerekiyor.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Ukrayna Kharkiv’e gitti

GSO tarafından organize edilen ve KOSGEB tarafından desteklenen organizasyonla hazır giyim, kumaş ve iplik üreticilerinden oluşan 39 kişilik heyet, Ukrayna Kharkiv’de 18-19 Kasım tarihlerinde düzenlenen Kharkiv Fashion Show’a katıldı.

Moda etkinliği kapsamında GSO’ya özel ayrılan 50 metrekarelik bir alanda heyette yer alan firmaların ürünleri sergilendi ve kutnu kumaşının tanıtımı yapıldı. Heyette yer alan firmalar, kumaş iplik ve hazır giyim alıcılarıyla ikili iş görüşmeleri yaparak kentin sanayisini ve üretim yapısını da tanıtma fırsatı buldu. Kharkiv Hazır Giyim ve Tasarım Kümesi ile ortak iş birliği konulu bir toplantı da yapan heyet Gaziantep sanayisini tanıtan bir sunum yaptı.

Foto – İstanbul Haber

Firmaların bir araya gelerek, heyet organizasyonu kapsamında bu tür etkinlikler yapmasının firmaların gelişimi ve uluslararası pazarlarda rekabetini arttırması açısından oldukça yararlı olduğunu kaydeden GSO Genel Sekreteri Kürşat Göncü, “Gelişen dünya ekonomisinde üretim şekillerini yerinde görmek firmalarımıza çok ciddi avantajlar sağlıyor. Biz de bu anlayıştan yola çıkarak mümkün olduğu kadar sektörlerimize yönelik pazarlama faaliyetleri düzenliyoruz. Bu şekilde oluşturulan sektörel ticaret heyetleri ile yurtdışında düzenlenen fuarlara ve etkinliklere katılıyoruz. Bu sonuçla kentimizin ve ülkemizin ekonomisinin gelişmesine daha fazla katkı sağlamaya gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Ukrayna’nın Doğusundaki Kriz

Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkan Yardımcısı Aleksandr Hug, geçen hafta Donbas’ta 6 binden fazla ateşkes ihlali yaşandığını bildirdi. Aleksandr Hug, düzenlediği basın toplantısında Donbas’ta ateşkes ihlalinin devam ettiğini belirtti.

“Ukrayna’nın doğusunda geçen hafta 6 binden fazla ateşkes ihlali oldu” diyen Hug, bu ihlallerinin yüzde 40’ının Donetsk Havaalanı, Yasinovataya ve Avdeyevka bölgelerinde meydana geldiğini ifade etti.

Holodomor olayının 85. yıl dönümü Ankara’da anılacak

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Başkent Ankara’da, Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor’un (1932- 1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığı ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlık) 85. yıl dönümüne binaen yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.  Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı üzerinden paylaşılan bilgiye göre Ankara’da Milli Kütüphane binasında 24 Kasım’da saat 11:00’de başlayacak etkinlik Ukraynalı Prof. Dr. Kulchytsky ve Prof. Dr. Vasylenko’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Etkinliğin devamında (saat 15.00’de) ise Holodomoru konu alan “Bitter Harvest” filminin Türkiye’deki ilk gösterimi düzenlenecek.