Ukraynaca dersleri bir Üniversitede daha başlıyor

0
2807

Ukraynaca derslerinin başlaması konusunda Karabük Üniversitesi ile anlaşma sağlandı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Vasyl Stefanyk Precarpathian Ulusal Üniversitesi Rektörü Prof. Igor Tsependa ile   “Türkiye-Ukrayna diplomatik ilişkilerinde 25.yıl” adı altında Karabük Üniversitesinde düzenlenen sempozyumda bir araya gelen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi ve iki üniversitenin rektörleri, Ukraynaca derslerinin Karabük Üniversitesinde öğretilmeye başlaması konusunda anlaşmaya vardılar.

Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha,gelecek yıldan itibaren Ukrayna dilinin Karabük Üniversitesinde öğretileceğini Twitter üzerinden açıkladı.

Büyükelçisi Andrii Sybiha, “Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile önümüzdeki yıldan itibaren geçerli olacak Ukraynaca dil öğretimi konusunda bir anlaşmaya vardık” açıklamalarında bulundu.

Karabük Üniversitesi, 2007 yılında 17 yeni üniversiteden biri olarak kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin sloganı “Çağdaş Eğitim Yuvası” dır. Karabük Üniversitesi’nin yapısında 4 enstitü (Sosyal Bilimler Enstitüsü, Tıp Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Metalurji Enstitüsü), 12 fakülte (70’den fazla disiplin), 3 kolej, 7 meslek yüksekokulu, bulunmakta ve şuan için 55 bin öğrenci burada eğitim hayatını sürdürmektedir.

Daha önce de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ülkede bir ilk olma özelliği taşıyan Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nın kurulmasına öncülük etmişti.