Türkiye ve Ukrayna savunma işbirliği protokolü imzaladı

Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayisindeki işbirliğini artırmaya yönelik "Türkiye-Ukrayna Savunma Sanayi İşbirliği 7. Toplantısı" Kiev'de gerçekleştirildi. Toplantı sonunda savunma işbirliği protokolü imzalandı.
0
1156

Türkiye ile Ukrayna arasında savunma sanayisindeki işbirliğini artırmaya yönelik “Türkiye-Ukrayna Savunma Sanayi İşbirliği 7. Toplantısı” Kiev’de gerçekleştirildi. Toplantı sonunda savunma işbirliği protokolü imzalandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, toplantıya Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel ile Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Petrenko başkanlık etti.

Açıklamaya göre, Türkiye- Ukrayna arasındaki stratejik işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konuların ele alındığı toplantıda, silahlanma ve askeri ekipmanlar konusunda atılacak adımlar da istişare edildi.

Açıklamada, toplantı sonucunda üzerinde anlaşılan konuların imzalanan hükümetlerarası anlaşmayı garanti altına alındığı belirtilirken, Türk heyetin Ukrayna devlet savunma şirketi Ukroboronprom temsilcileriyle de görüştüğü bilgisine yer verildi.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, konuya yaptığı açıklamada, savunma sanayisini “Türkiye-Ukrayna arasındaki çok yönlü işbirliğinin yükselen yıldızlarından biri” olarak tanımlayarak, ” İki ülke firmalarının karşılıklı satışlarının ötesinde, ortak üretim ve üçüncü ülkelere ihracat gibi hamlelere de başladığımızı memnuniyetle görüyorum. Kiev’de gerçekleştirilen toplantı bu çalışmaların hız ve çeşitlilik kazanması bakımından yararlı oldu. İki ülkenin birlikte güçlenip birlikte kazandığı sektör olan savunma sanayisi işbirliğinin güçleneceğine yönelik inancımızı pekiştirdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Timeturk