Ankara’da “Ukrayna Yemek Günleri” başladı

0
2321

Ukrayna’nın dünyaca ünlü şefi Yurii Kovryzhenko, “Ukrayna Yemek Günleri” etkinliği çerçevesinde “alakart” formatında çeşitli menülerle birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ziyaretçilerin beğenisine sunmaya başladı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Ukrayna Yemek Günleri” etkinliği başkent Ankara’da başladı.

Etkinlik için düzenlenen basın toplantısına, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna’dan gelen konuk şef Yurii Kovryzhenko, ve etkinliğe ev sahipliği yapan Ankara HiltonSA’nın Genel Müdürü Marc Schumacher katıldı.

Büyükelçi Sybiha, etkinlikle Ukrayna kültürünün Ankara’da tanıtılacağını belirtti.

Sybiha, böyle bir organizasyonun düzenlenmesinin Ukrayna’nın tanıtımı için eşsiz bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Bu tarz etkinlikler, komşu ülkeler hakkında daha fazla bilgi edinmeye fırsat veriyor. Türkiye ve Ukrayna birçok alanda ortak çalışarak, aradaki iş birliğini geliştirmeye çalışıyor. İki ülke, stratejik ortaklık ve üst düzey politik ilişkiye sahip. Bunlar, bizim ekonomik ve insani ilişkilerimizi geliştiriyor.” diye konuştu.

Ukraynalı şef Yurii Kovryzhenko da Türkiye ile Ukrayna arasında komşuluktan öte bir ilişki olduğunu söyledi.

Yurii Kovryzhenko, “İki ülkenin tarihte birçok ortak hatırası var. Türk kültürünü Ukrayna’da, Ukrayna kültürünü ise Türkiye’de görmek mümkün. Örneğin, Ukrayna’da birçok farklı Türk yemeği seviliyor. Ben de bir şef olarak Türk yemeklerini kullanıyorum.” diye konuştu.

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği resmi Facebook hesabı üzerinde yapmış olduğu paylaşımda; “Ankara’daki Ukrayna Nisanı, Ukrayna mutfağının gerçek Büyükelçisi ünlü aşçı Yurii Kovryzhenko’nun basın mensupları için yaptığı sunumla başladı. Bu ay birçok kültür etkinliği düzenlenecek. Birincisi Ukrayna Mutfak Günleri. Mutfak diplomasisi, gönül kazanmak için en iyi yöntemdir.” açıklamalarında bulunuldu.