Ukrayna Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 25. Yıldönümü

0
2265

25 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Ukrayna Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Ukrayna Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 25. Yıldönümüne adanan uluslararası konferans gerçekleşti.

Konferansın açılış kısmında Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan V. Mesut Özcan, Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vadym Prystaiko ve Milletvekili Hakan Kurt konuşmalarını yaptılar.

Açılıştan sonra Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı Başkanlığında bir panel düzenlendi. Panelde Atılım Üniversitesi öğretim üyesi Prof. H.A. Karasar, Ukrayna Doğubilimler Enstitüsü Başkanı O. Bogomolov, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Doç. Dr. F.T. Aydın ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Protokol Departmanı Müdürü Olga Çubrikova Ukrayna Türkiye arasındaki ilişkilerinin bütün ayrıntılarına dokunarak bilgi verdiler.

Kaynak – SAM

Konferans esnasında Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız Türkiye’nin demokratik, ekonomik anlamda gelişen ve barış içinde yaşayan Ukrayna’yı görmek istediğini söyledi. Ayrıca, Yıldız Türkiye’nin Rusya saldırganlığı konusunda her zaman Ukrayna’nın yanında olacağını, Kırım’ın işgalini asla tanımayacağını ve bu sağlam duruşunu sonuna kadar saklayacağını bildirdi. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vadym Prystaiko Ukrayna ve Türkiye arasındaki aktif bir şekilde gelişen politik diyalogu kaydetti ve iki ülke arasındaki stratejik partnerliğinin öneminin altını çizdi. Ayrıca, Prystaylo hem iki ülke arasındaki ilişkilerinin gelişmesi konusunda hem bölgedeki ortak sorunların gidermesi konusunda işbirliğin devam etmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmacılar kendi çıkışlarında Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerinin çok eski zamanlardan bugüne kadar geliştiğini söylediler. Ukrayna’nın Doğusundaki Rus saldırganlığının bıraktığı izlerin düzeltilmesi gerektiği ve Kırım işgali gibi konulara çok büyük ilgi gösterildi.