Kanada Parlamentosunda Vyşyvankalar

0
1971

Uluslararası Vyşyvanka günü öncesinde, Kanada Dış İşleri Bakanı Hristina Friland meslektaşlarıyla beraber ülkenin parlamento oturumuna vyşyvanka giyinip geldiler.

İlgi çekici şey şu ki, o günde Senato oturumundaki konuşulan konular arasında Magnitskiy davası ile ilgili Rusya’ya karşı yaptırımlar ve Rusya’daki insan hakları ihmal olaylarıydı. Şunu hatırlatmak gerekiyor ki, Ukrayna’yı ve Rusya’ya karşı yaptırımları destekleyen Friland’ın bu desteğinden dolayı Rusya’ya giriş yasağı var.

Friland’ın Putin’e ve Rusya’ya karşı bakış açısı çok nettir. Rusya federasyonuna karşı yapılan yaptırımları ciddi bir şekilde desteklediği için onun ismi “kara listeye “yazıldı. Friland’ın kendisine tüm bunlar ve özellikle Dış İşleri Bakanı olarak görevde kalması hakkında soru sorulduğunda “Bu soruları asıl Moskova’ya sormak gerekiyor” cevabını verir.

Hristina Friland – Ukrayna kökenli ve bununla çok gurur duyan bir Kanada bakanıdır. Önce muhabirlik alanında başarılı bir kariyer tamamlayıp sonra Kanada’nın hükümetinde yer alan Hristina, iş hayatının zirvesindeyken bile kendisinin Ukrayna kökenli olduğunu gururla dile getirmektedir.