Ukrayna Türkiye arasında seyahat, kimlik kartı ile önümüzdeki ay başlayabilir

0
2908

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk Departmanlarının müdürleri Ankara’da bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Daire Başkanı Serhii Pogoreltsev ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Daire Başkanı Mehmet Samsar, konsolosluk konularını görüşmek için Türkiye’nin başkenti Ankara’da 26 Nisan tarihinde düzenlenen Ukrayna-Türkiye görüşmesinde bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, görüşme esnasında tarafların, Ukrayna ve Türkiye vatandaşlarının Türkiye ve Ukrayna’ya karşılıklı olarak kimlik kartlarıyla seyahat rejiminin uygulanması için gerekli prosedürlerin tamamlandığı bildirildi. Türkiye temsilcileri kimlikle seyahatlerin Mayıs ayında başlama imkanının olduğunu kaydetti.

Fotoğraf: Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Hizmeti Dairesi Başkanlığı

Ukrayna tarafı, ayrıca iş ve sosyal güvenlik alanında ikili anlaşmanın ele alınması inisiyatifinde de bulundu. Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi’nin bildirdiğine göre görüşme esnasında Türkiye’deki sağlık kurumlarında tedavi olan ve ülkede vizesiz bulunmak için öngörülen 90 günlük süresi geçen Ukrayna vatandaşlarına yardımcı olma mekanizmasının kurulması konusu ortaya koyuldu.

Ukrayna temsilcileri, Türkiye’nin Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya tarafından işgalini tanınmamasına yönelik değişmez tutumu için, ayrıca Türk devlet organlarının Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki işgalci Rus yönetimin ve Lugansk ile Donetsk Halk Cumhuriyetleri terör örgütlerinin kurumları tarafından verilen belgeleri kabul etmedikleri için teşekkür etti.

Görüşmelere Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi, Andrii Sybiha ve iki ülkenin yetkili organlarının temsilcileri katıldı.

Bilindiği gibi Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Şubat ayında Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında Ukrayna ve Türkiye’nin devletlerarası seyahatler için kimlik kartlarının kullanılması konusunda anlaşmaya vardığı bildirilmişti.

Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman’ın Mart ayında Türkiye’ye düzenlediği resmi ziyaret kapsamında, iki ülke arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşma imzalandı.