Ukrayna Ortodoks Kilisesinin bağımsızlık mücadelesi engellenmeye çalışılıyor

0
1336

Rus din adamları Ukrayna’nın bağımsız kiliseye giden yolunu engelleme girişimlerini sürdürüyor.

Patrik Kirill’in (Gundyaev) liderliğindeki Rus Ortodoks Kilisesi (ROK), Ukrayna’nın otosefalide (Otosefal, Ortodoksluk’ta kendilerine âit bir baş tarafından yönetilen ve kendi kendilerine başpiskopos/metropolit tâyin eden Ortodoks kiliselerine ve Doğu Ortodoks Kilisesi’ne verilen addır. ) tomos almasını engellemek için uluslararası düzeyde çalışmalarına başladı.

Rus Ortodoks Kilisesi (ROK) din adamları, Rusya’dan bağımsız yeni bir yerel Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin kurulmasını engelleme girişimlerini 15 Aralık’ta yapılması planlanan Birleşme Konseyi gibi yaklaşımlarla sürdürmeyi planlıyorlar.

Bunların yanı sıra Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından, Moskova Patrikhanesi’nin (MP) Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin (UOK) tarihsel olayın arka planına karşı kanlı provokasyonlar oluşturma planlarının ortaya koyulduğu bir rapor paylaşılarak, provokasyonların Kiev-Pechersk Lavra’ dan bir din adamı tarafından yönetileceği belirtildi.

Ayrıca Kirill tarafından, Birleşmiş Milletler, Papa da dahil olmak üzere Fransa ve Almanya’nın liderlerine “Ukrayna’da inananların haklarının ihlali ve Kiev’in kilisede uyguladığı baskıyı” iddia eden belgelerin gönderildiği bilgisi paylaşıldı.

Bu belgelerde, “Son zamanlarda kilise işlerine laik Ukraynalı devlet liderlerinin müdahalesini ile Ukraynalı Ortodoks Kilisesi’nin (UOK-MP) piskoposluk ve din adamları üzerindeki büyük baskının oluştuğunu ve bu da tam ölçekli zulmün başladığını göstermektedir.” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor.

Gundyaev, UOK-MP temsilcilerinin birleşme kuruluna katılmayı reddetmesinden sonra “zulme” başlandığını ve Ukrayna’daki Moskova Patrikhanesi’nin piskoposluk haklarının ezildiğini iddia ederek; Kiev’in, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni (UOK-MP), Kiev-Pechersk ve Pochaiv lavrasını kullanma konusunda yasal haklardan yoksun bırakmaya çalıştıklarını söyledi.

Ukraynalı yetkilileri, UOK-MP’nin işlerine karışmakla suçlarken, son zamanlarda çeşitli raporlarda kısaltmanın son iki harfi olmadan adı geçen kilisenin [böylece tek geçerli Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin statüsünü iddia ederek], suçlanması dikkat çekicidir. Bu durumda Kirill de komşu ülkenin kilise işlerine müdahale ediyor.

Ne de olsa bu Rus Ortodoks Kilisesi’nin (ROK) aktif olarak hareket ettiği, UOC-MP’nin Moskova’dan “bağımsızlık” iddiasıyla çelişiyor.

“Ukraynalı Ortodoks Kilisesinin papazlarını, din adamlarını ve inançlarını Ukrayna makamlarının bir kısmındaki ayrımcılıktan ve baskıdan korumak için her türlü çabayı gösterme, vicdan ve din özgürlüğünü uluslararası hukukta güvence altına almak için” Uluslararası topluma çağrıda bulunan Patrik Kirill, Moskova’nın UOC-MP üzerinde kontrolüyle Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin otosefali elde etmesini önleyerek, ROC tarafından yapılan aktif, kışkırtıcı girişimler konusunda sessiz kalıyor.

ABD merkezli Cato Enstitüsü’nün Küresel Özgürlük ve Refah Merkezi’nin eski başkanı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eski danışmanlarından biri olan Rus ekonomist Andrei Illarionov, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin otosefaliye kavuşmasının, Rus algısında Sovyetler Birliği’nin çöküşüne eşdeğerdir görüldüğünü ve bu nedenle Kremlin’in, sonuna kadar din alanında nüfuzunu korumaya çalışacağını ifade ediyor.