Ukrayna’da güneş enerjisine olan ilgi giderek artıyor

0
2632

Uzmanlara göre; yatırımcılar, güneş enerjisinin piyasaya hızlı bir giriş yapacağı ve ileride çok talep göreceğini düşünerek oldukça yakından ilgileniyorlar.

PJSC Ukrgasbank’daki Çevresel Yeniden Yapılanma ve Kaynak Koruma Projelerinin Uygulaması Direktörü Rodion Morozov, konu hakkında verdiği demeçte, şunları söyledi:

“Günümüzde, güneş enerji sektöründe adeta bir patlama yaşandı. Güneş enerjisi, Ukrayna’da en çok talep gören enerji türü oldu. Sanırım, bunun sebebi, piyasaya açılmanın en hızlı yolu güneş enerji sistemleri üretebilecek alt yapıyı kurmaktır. Altı ay içerisinde güneş enerjisi üretebilecek bir sistemi kurmak mümkün olurken, diğer sektörlerde bu süreç çok daha uzun olabilmektedir.”

Rodion Morozov söylediklerine ek olarak; Güneş enerji sistemlerini kullanarak pazara hızlı bir giriş yapmanın yanı sıra güneş enerji sistemleri üretecek bir sistemin kurulmasının maliyetinin biraz daha uygun olması yatırımcılar için bu sektörü cazip kılan özelliklerden birisi olarak kabul edilebilir diyerek, güneş enerjisi tesislerinin diğer alternatif enerji sektörlerine göre daha uzun geri ödeme süresine sahip olduğunu ve bu sistem bir defa kurulduğunda, kendisini daha sonra idare edebildiğini de sözlerine ekledi.

2017 yılının ilk çeyreğinde güneş enerjisi sistemini evlerine kurduran Ukraynalı kişi sayısı 2016’nın başına kıyasla 244’den 1309’a olmak üzere yaklaşık 5 kat artmıştır.