Ukrayna’nın sağlık turizminde ilk tercihi Türkiye

0
1792

Ukrayna, sağlık, kültür ve kış turizmi için rotayı Türkiye’ye çevirdi. Ukrayna’da sağlık turizmi için en popüler ülke Türkiye oldu.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye’de deniz-güneş-kum turizmini tercih eden Ukraynalıların turizm pazarlarında seçenekleri genişletmek amacıyla başlattığı tanıtım çalışmalarını hızlandırıyor. TÜROB’un, her pazarın koşullarına uygun olarak gerçekleştirdiği tanıtım etkinlikleri kapsamında Ukrayna’da hayata geçirdiği çalışmalar turizmin çeşitlendirilmesi yönünde örnek bir model olma yolunda. Bu çalışmaların ilk sonuçları da alınmaya başlandı.

Kiev’de gerçekleştirilen UITT Turizm Fuarı, workshop etkinliği ve Ukrayna-Türkiye Karma Komisyonu toplantısı sonrasında TÜROB bu pazarla ilgili bir araştırma raporu hazırladı.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Ukraynalı turistlerin deniz ve sahil turizminin yanında termal, SPA ve talasoterapiye de ilgi duyduğunu belirterek, “Söz konusu alanda derinlemesine bilgi ve deneyim alışverişi yapılması ve ortak projelerin oluşturulması için Bakanlığımızın ve Sağlık Bakanlığı’nın birimleri, ilgili sivil toplum örgütleri ile Ukrayna tarafının muadili kuruluşları bir alt çalışma grubu oluşturabilir. Böylece stratejik olarak planlama yaparak bir plan çerçevesinde çalışılabilir.” dedi.

Türkiye’nin bugüne kadar Ukrayna’da yaz turizmi dışında ürün çeşitliği sağlayamadığını vurgulayan Bayındır, “TÜROB, Türk turizminin çeşitlendirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması çalışmalarımız kapsamında, İstanbul, Kayseri ve Kapadokya destinasyonları ortak pazarlama çalışmalarını başlattık. İstanbul’da şehir ve kültür turizmi, Kapadokya’da kültür turizmi ve Kayseri’de kış/kayak turizmi ürünlerinin bir paket olarak Ukrayna pazarı için önemli bir cazibe alanı. Özellikle Kayseri/Erciyes, Kars/Sarıkamış ve Erzurum/Palandöken kayak tesisleri ile kış, sağlık ve kongre turizmi alanlarında etkin tanıtım gerekiyor. Ukrayna bu alanlarda önemli bir potansiyel barındırıyor.” diye konuştu.

Bu arada TÜROB raporunda, Türkiye’den Ukrayna’ya yönelik talepte de dikkat çeken artış olduğu kaydedildi. Bu yıl 8 ayında Ukrayna’yı ziyaret eden Türk vatandaşı sayısı 300 bini geçerken, haftalık uçak sefer sayısı ise 152’ye ulaştı. 2017’de bu sayı 270 bin kişi olmuştu. Yeni kimlik kartları (çipli) kullanan Ukrayna ve Türkiye vatandaşları, iki ülke arasında giriş, çıkış ve transit geçiş yapabiliyor.