Yaşayan 100 Dahi Listesinde 72. yer alan Ukraynalı ressam

0
6071

Yaşayan 100 dahi listesinde 72. yer alan Ukraynalı ressam Іван Марчук. IVAN Marchuk. Ukrainian Painter çok yakında Türkiye’de. Resimleri Ankara, Antalya ve İstanbul sergi salonlarında 21 Haziran-30 Temmuz tarihler arasında sergilenecek.

İvan Marçuk kimdir?

Ukraynalı ressam ve Ukrayna Ulusal Şevçenko Ödülü sahibi Marçuk İvan Stepanoviç Ukrayna’nın en ünlü ressamlarından biridir. 2007 yılında “The Daily Telegraph” (İngiltere) gazetesi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda Marçuk, günümüzün yüz dehasından biri olarak seçilmiştir.

Ortaokulu bitirdikten sonra, 1951-1956 yıllar arasında Lviv İvan Truş Sanat Kolejinde eğitim görmüştür. Askerlik görevini tamamladıktan sonra Lviv Sanat Üniversitesi’nin seramik bölümüne girip 1965’te mezun olmuştur. 1965-1968 yıllar arasında Ukrayna Milli Bilimler Akademisi Sert Maddeler Enstitüsünde çalışmıştır. 1968-1984 yıllar arasında Kiev Heykel ve Dekorasyon Sanatları Enstitüsü’nde görev yapmıştır. 1989-2001 yıllar arasında Avustralya, Kanada ve ABD gibi ülkelerde yaşamıştır. 1990’da Marçuk Ukrayna’yı ziyaret ederek Ukrayna Milli Sanat Müzesi’nde ilk sergisini açmıştır.

“Canımın Sesi” isimli ilk eserleri, sanatçının sonraki eserlerinde de takip ettiği yönlerin temel atmıştır. Bu dönemde sanatçının, Ukraynaca’da ‘örmek’ anlamına gelen ve sanatçı tarafından geliştirilen “plentanizm” tekniğiyle çizilen ilk resimleri hayat bulmuştur.

Ressamın yaklaşık beş bin eseri vardır. Marçuk, yaklaşık yüz otuz şahsi ve elli toplu sergi düzenlemiştir. Sanatçı geçmişte Ukrayna’da uğradığı baskıların aksine, günümüzde dünyanın en güzel sergi salonlarından davetler almaktadır. Ivan Marçuk’un resimleri dünyanın farklı ülkelerinde sergilenmektedir edilmektedir.

Ressam yaratıcılığını «Сanımın sesi»; «Peyzaj»; «Portre»; «Çiçeklenme»; «Şevçenkiyana»; «Çiçekli Prelütler»; «Yeni duygular»; «Natürmort»; «Beyaz Gezegen I»; «Beyaz Gezegen II»; «Hayaller kıyılardan ayrılıyor»; «Sonsuzluğa bakış» şeklinde sınıflandırmaktadır.

İvan Marçuk 2001’den itibaren yaşamına Kiev’de devam etmekte ve çalışmalarını Puşkina sokağında bulunan atölyesinde sürdürmektedir. Ancak, eserlerine karşı Batı’nın ilgisi azalmamıştır. 2006 yılında sanatçı Zolotaya Gildiya’ya (Altın Lonca, ressamlar birliği) kabul edildi ve Roma Uluslararası Çağdaş Sanatlar Akademisi Bilim Konseyine şeref üyesi olarak seçilmiştir. İvan Marçuk 2007’de “The Daily Telegraph” gazetesi tarafından yapılan değerlendirmelerinin sonucunda dünyanın günümüzün yüz dehasından biri olarak seçilen tek Ukraynalıdır.

31 Mayıs 2016 yılında Ternopil Bölgesel Konseyi 2016’dan itibaren 7 ve 15 yaş arasında olan yetenekli çocuklar için sanat alanında Ivan Marçuk senelik bölgesel ödül projesinin gerçekleştirilmesini desteklemiştir. Ivan Marçuk’un 80. doğum gününe atfen Ukrpoşta (Ukrayna Posta Teşkilatı) Marçuk’un “Bana Gerçeği Söyle” adlı eserini zarf ve pullara bastırmıştır.

Sergiler:

1990 – Milli Sanat Müzesi, Kiev;

1999 – Lil Belediyesi Galerisi, Fransa;

2005 – Ukrainskiy Dim, Kiev;

2006 – Rus Sanatı Millî Müzesi, Kiev;

2011 – Şevçenko Millî Müzesi, Kiev;

2013 – Radzivill Sarayı (Litvanya Sanat Müzesi), Litvanya;

2013 – UVU Galerisi, Münhen, Şarlotenburg Galerisi, Berlin, Almanya;

2015 – Kordegarda Galerisi, Varşova, Centrum Galerisi, Krakow, Polonya;

2016 – Müze Kompleksi “Mistetskiy Arsenal”;

2016 – Lviv Andriy Şeptitskiy Millî Müzesi;

2016 – Avrupa Parlamentosu, Belçika.

Ödüller

1996 – Ukrayna Emektar Ressamı;

7 Mart 1997 – Ukrayna Şevçenko Ulusal Ödülü;

2002 – millî sanatın gelişimine bulunduğu katkılarından ve senelerce yürütülen yaratıcılık faaliyetlerinden dolayı Ukrayna Devlet Sanatçısı unvanı;

2004 – Kiev’de İvan Marçuk Müzesi temelleri atılmıştır ve inşaat hala devam etmektedir;

2006 – Zolota Gildiya üyesi, Roma Uluslararası Çağdaş Sanatlar Akademisi Bilim Konseyi şeref üyesi;

Ekim 2007 – “The Daily Telegraph” gazetesi tarafından yapılan değerlendirmelerinin sonucunda dünyanın günümüzün yüz dehası listesinde 72. yer almaktadır.

25 Haziran 2016 –  Özgürlük nişanı – devlet inşasına, Ukrayna’nın ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik, kültürel gelişimine bulunduğu katkılar, çalışmada başarı ve yüksek profesyonellik için verilmiştir.