Ukrayna’nın en iyi üniversiteleri sıralandı

0
2293

Ukrayna’nın 200 üniversitesi arasında akademik değerlendirmelerle oluşturulan üniversite sıralaması “Top-200 Ukrayna 2020” listesi açıklandı.

Uluslararası Projeler Merkezi “EuroEducation” ve “IREG (International Ranking Expert Group) Akademik Sıralama ve Mükemmellik Gözlemevi”nin uzmanlarının çeşitli kriterleri değerlendirerek yaptığı çalışmalar sonucunda Ukrayna Yükseköğretim Kurumlarının akademik notları açıklandı.

Ukrayna’nın 200 üniversitesi arasında sıralama yapan uzmanların, 2019 yılında IREG Kuruluşunun üniversite gelişimindeki eğilimlerini değerlendirdiği IREG Uluslararası Konferanslarını ve ikinci IREG toplantısının katılımcıları tarafından onaylanan ‘Berlin İlkelerini’ dikkate aldığı bildirildi.

Yapılan sıralamada, üniversiteler uluslararası kriterlerinde içerisinde bulunduğu 10 farklı alanda değerlendirmeye tabi tutuldu. Değerlendirmelerde üniversitelerin şeffaflık ve açıklık ilkelerine uygunluğu, gerçekleştirilen faaliyetlerinin kapsamı ve çeşitliliği, akademik derecelendirmeler, araştırmalar ve yayınlar, üniversitelerin uluslararası göstergelerinin ağırlığı dikkate alındı.

200 üniversite arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda Ukrayna’nın ilk 5 üniversitesi:

  1. Igor Sikorsky Kıyiv Politeknik Enstitüsü ;
  2. Kıyiv Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi;
  3. Sumı Devlet Üniversitesi;
  4. Ulusal Teknik Üniversitesi “Harkiv Politeknik Enstitüsü”;
  5. Lviv Politeknik Ulusal Üniversitesi.

 

Ukrayna’nın 200 üniversitesi arasında yapılan değerlendirmelere ve sıralı tam listeye ulaşabilirsiniz.