“Antalya bu yaz Ukraynalılar için 1 numaralı seyahat noktası olacak”

0
1341

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, resmi temaslarda bulunmak amacıyla Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’ya geldi. Gerçekleştirilen görüşmeler ardından soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun toplantısı vesilesiyle Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile resmi temaslarda bulundu. Dışişleri Bakanları, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırım konularına, güvenlik ve savunma sanayii alanında işbirliğine ve turizm gibi ikili ilişkilerin geliştirilmesi imkanlarını değerlendirdi.

Ukrayna Dernek Temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Dmıtro Kuleba, Antalya’da kurulan Ukrayna Kültür Parkı’nın açılışına katıldı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın ev sahipliğini yaptığı açılış törenine; Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukraynalı bürokratlar, Ukrayna Derneği Temsilcileri, Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, Muratpaşa Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Aynı zamanda CNN TÜRK’ün sorularını yanıtlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba önemli açıklamalarda bulundu.

CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Sena Alkan’ın “Türkiye özellikle Ukraynalı turistlerin en çok tercih ettiği lokasyonlardan biri ancak Covid-19 nedeniyle bazı geri adımlar oldu. Geçtiğimiz günlerde ise uçuşlar açıldı sizin bu yıl turizm beklentiniz nedir?” sorusuna yanıt veren Kuleba “İlk defa bu bölgeye geliyorum. Ukraynalılar da Türkiye’ye gelecek. Şunu söylemem abartılı olmaz: Antalya bu yaz Ukraynalılar için 1 numaralı seyahat noktası olacak. Çavuşoğlu ile öncesinde konuştum, kendisi bana Ukraynalı turistlerin güvenli turizmini garantiledi. Benim için de gereken en önemli teminat buydu. Türkiye’nin gerekli önlemleri aldığını görüyoruz” dedi.

Kırım konusunda AB’den NATO’dan ve Türkiye’den yeterince destek görülüp görülmediği sorusuna ise Kuleba “Rusya’nın Kırım’ı tutması mümkün değil. Orası işgal altında bir bölge. Nüfus değişimi yapabilirler, anayasa değişikliği yapabilirler, asker yerleştirebilirler bunu kendilerini rahatlatmak için yapıyorlar. Ama hiçbir işe yaramıyor. Türkiye’den bu konuda çok destek alıyoruz. Pozisyonumuz çok basit ne kadar sürerse sürsün önemli değil, Kırım özgürleşecek ve Ukrayna’ya dönecek. Tabii ki dünyadaki bütün ortaklarımız bu konuda Türkiye kadar ikna edici değil, yeterince yardımcı olmuyorlar. Birçok ortağımız kelimelerden öteye geçemiyor, kelimeden sonra eylem getirmek daha zor ama uluslararası platformda ana fikir Kırım’ın Ukrayna’ya ait olduğu ve bu da bir başlangıç noktası” dedi.