Ukrayna yeni seyir füzesi geliştiriyor

0
1900

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 9 Nisan günü katıldığı televizyon kanalında, Ukrayna’nın 1.000 km’den fazla menzile ve 150 kilogramlık savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip yeni nesil seyir füzesi geliştirdiğini açıkladı.

Katıldığı televizyon programında konu hakkında açıklama yapan Poroşenko, “Seyir füzelerinin en önemli testlerine başladık… testleri başarıyla geçen, 1000 kilometreden fazla menzile ve 150 kilogramlık savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip bir füzemiz var. Yüksek hassasiyetli bu silah Ukraynalı uzmanlar tarafından yapıldı. Şimdi ise, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri silahların kullanımı konusunda eğitiliyor.” dedi ve “Artık bize yaklaşmaya ve saldırmaya cesaret edecek olan 300 km yarıçapındaki herhangi bir gemiyi imha edebiliriz. Ayrıca, hedefteki küçük ve orta sınıf bir gemi füzeye karşı koyamayacak. Bu gelişim, savunma kabiliyetimizde keskin bir artıştır.” ifadelerini kullandı.

Poroşenko, Ukrayna’nın daha önce nükleer savaş başlığı taşıyabilen seyir füzeleri yapmaktan “vazgeçtiğini” belirterek, Ukrayna’da Vilkha-M (“Alder”) füze sisteminin son testlerinin yapıldığını söyledi.

Ayrıca, konuşmasına ekleme yapan Devlet Başkanı, “Bugün 65-70 kilometreden fazla menzile sahip olmayan Smerch ve Uragan [çoklu roketatar sistemleri] var, artık onlar 130 kilometre menzille beraber kusursuz olacaklar.” dedi.

Ukrayna’nın Yerli Füzeleri

Aralık 2018’in başlarında, Ukrayna ordusu, karadan fırlatılan yerli seyir füzesi Neptün’ü başarıyla test etti. Neptün projesi kapsamında kıyı hedeflerini vurmaya yönelik karadan fırlatılan seyir füze kompleksi testlerinin başlatılması ve gelişiminde son aşamanın sağlanmasının 2019 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

2019 Ukrayna ulusal bütçesinden, Ukrayna ordusuna ihtiyaçların sağlanması için yaklaşık 102 milyar UAH (3.8 milyar ABD Doları) değerinde ödenek ayrıldı.

5 Nisan’da, Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun elektronik harp silahlarının tehditlerine rağmen Odesa bölgesinde Neptün adlı anti-gemi füze savunma sistemini başarıyla test etti.