Ukrayna ile AB arasındaki vizesiz rejime bir adım daha yaklaşıldı: Daimi Temsilciler, yasama tasarısı taslağını onayladı

0
1736

Çarşamba günü, Avrupa Birliği Daimi Temsilcileri Komitesi (COREPER), Ukrayna’yı, AB Üye Devletleri sınırlarını aşarken vize sahibi olmaması gereken üçüncü ülkeler listesine dahil etme yasama taslağını onayladı.

6 Nisan’da Avrupa Parlamentosu, Ukrayna vatandaşları için AB ülkelerine vizesiz kısa süreli seyahat imkanı tanıyan yasama kararını onayladı.

Prosedüre göre, Ukrayna’nın vizesiz AB ülkelerine geçiş kararı, önce  Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi başkanları tarafından imzalatılması ve daha sonrasında Avrupa Birliği Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor. Karar, yayınlandıktan sonraki 20. günde yürürlüğe girecek.

Ukrayna vatandaşları için vize muafiyeti iş, turistik veya ailevi amaçlar için herhangi 180 günlük bir süre içinde 90 güne kadar AB’ye girebilmelerini sağlayacak. Vizesiz seyahat ile vatandaşlar İrlanda ve Birleşik Krallık dışındaki AB ülkelerine seyahat edebilecek. Ancak vize muafiyeti, Vatandaşlara AB içinde çalışma imkanı sağlamayacak.

Çeviren: Göktuğ Yemenici