Türkiye, Ukrayna’nın egemenliğine verdiği desteği yineledi

0
1394

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu tarafından Kırım’ın ilhakının 5. yılı vesilesiyle Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineleyen resmi bir açıklama yaptı.

Bakanlık, meydana gelen fiili durumu tanımadıklarını yineleyerek Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verilen desteğin teyit edildiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu;

“Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti, beş yıl önce bugün (16 Mart) düzenlenen gayrimeşru bir referanduma dayanarak, Rusya Federasyonu tarafından uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak edilmiştir.

Bu vesileyle, bu eylem neticesinde meydana gelen fiili durumu tanımadığımızı yineliyor ve Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiğimiz desteği teyit ediyoruz.

Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türklerinin durumu bizim için öncelikli yerini korumaya devam etmektedir. Türkiye, Kırım Tatarlarını tarihi vatanları Kırım’da, kendi kimliklerini muhafaza ederek, güven ve huzur içinde yaşamalarını teminen desteklemeyi sürdürecektir.”