Ukrayna Hükümetinden Türk öğrencilere Eğitim Bursu

0
3466

Bu yıl ilk kez Ukrayna Hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerine yönelik lisans ve yüksek lisans alanlarında, eğitim bursu verildi.

Ukrayna ve Türkiye arasında her alanda olumlu yönde gelişen ilişkiler, eğitim alanında da sonuçlarını verdi. Bu yıl ilk kez Ukrayna Hükümeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti öğrencilerine yönelik lisans ve yüksek lisans alanlarında, 4 öğrenciye yüksek lisans bursu tahsis edildi. Söz konusu bursa ilişkin yapılan öğrenci seçimleri sonucunda Ukrayna’da eğitim hakkını kazanan öğrencilere eğitim ücreti, yurt imkânı ve sağlık hizmetlerinin sağlanacağı bildirildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ukrayna’da okuyan Türk öğrencileri için burs programını başlattığını bildirerek, “Stratejik partnerlik, eğitim gibi önemli bir alanda da işbirliği demektir. Türk öğrencilerinin Ukrayna’da burslu eğitim görmeleri konusunda çalışmaya başladık. Böyle öğrenci değişimleri Ukrayna ve Türkiye arasındaki köprüler gibidir.” ifadelerini kullandı.

Bursu kazanan öğrenciler 2 Ağustos 2018 tarihinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleşen görüşmeye katılarak Ukrayna’da ki eğitim içeriği ve burs koşulları hakkında bilgiler aldılar.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Elçi Müsteşarı Natalia Lopatina, görüşme sonrasında bursu kazanan öğrencilere Ukrayna öğrenim vizelerini verdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Natalia Lopatina, iki ülkenin iyi ilişkilerde bulunan dost ülkeler olduğunun altını çizerek, öğrenci değişim ve burs programlarının önemli olduğunu hem Ukrayna hükümetinin hem de Ankara Ukrayna Büyükelçiliğinin uluslararası eğitim ve burslara olan desteğinin her zaman devam edeceğini bildirdi. Bu yıl ilk defa verilecek burs kapsamında Ukrayna eğitim komisyonu ile çalışmalar sürdürdüklerini ve eğitim mevzuatlarının olumlu yönde geliştiğini açıkladı. Ukrayna’da yaklaşık 70 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almak için gelen yaklaşık 3 bin öğrenci olduğu bilgisini de paylaştı.

Bursu kazanan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Lopatina, eğitim dili olarak Ukraynacayı seçmelerinin ilerleyen yıllarda onlar için önemli getirileri olacağını, Ukrayna’da aldıkları eğitimin Türkiye’de de denkliğini alma imkanlarının bulunduğunu bildirdi ve burs kazanan öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi.