Zelenskıy Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ediyor

0
2365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy Ankara’da bir araya geldi. İki ülkenin “stratejik ortaklığının öneminin” yinelendiği görüşmede, Kırım’dan bölgesel güvenliğe, serbest ticaret anlaşmasından yatırımlara kadar birçok konu ele alındı.

Erdoğan, Zelenskıy’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı. Liderler, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, görüşmede Karadeniz’deki ve Kırım’daki durumun ele alındığını açıklarken, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki çatışmaların en kısa sürede sona ermesi temennimizdir” dedi.

Erdoğan’ın ardından söz alan Zelenskıy, dün hayatını kaybeden Ukrayna askerleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını talep etti. Ardından Kırım’ın Ukrayna toprağı olduğunu söyleyen Zelenskıy, “Rusya’nın uluslararası hukuka saygı duymasını, bölgeye barış ve istikrarın dönmesini, aynı zamanda Kırım Tatar halkının hak ve özgürlüklerini korunmasını ve Kremlin’in, siyasi tutukluları serbest bırakmasını sağlayacak ortak bir yol bulacağımıza eminim” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’nin Türk iş dünyasını Ukrayna’ya davet ettiği konuşmasında şu açıklamalara yer verildi, “Serbest ticaret anlaşması bunu sağlayacak. Tarafların süreçlerin tamamlanmasından sonra ilgili belgelerin hazırlanabileceğini ümit ediyorum. Bunun yanı sıra sayın Erdoğan ile yol, havalimanı, deniz limanları işbirliği konularına değindik ve aynı zamanda savunma, enerji ve turizm alanlarındaki işbirliğimizi görüştük. Önümüzdeki seneler boyunca Ukrayna güzel büyüme oranlarını göstermek istiyor. Yıllık olarak büyüme oranı yüzde 5-7 arasındadır. Bunun için ilgili reformları hayata geçirip, yabancı yatırımcılar için Ukrayna’yı cazip hale getirmek istiyoruz. Bu yöndeki çalışmalara başlamış durumdayız. Türk iş dünyasını Ukrayna’ya memnuniyetle davet etmek istiyorum. Ukrayna’da rahat çalışmanız için size şahsım adına garanti verebilirim, birlikte büyüyelim.”