Eğitimde liderlik yolunda Ukrayna

0
2050

Dünyanın birçok ülkesinden uluslararası öğrenci kabul eden ve tercih edilme yüzdesinin giderek arttığı Ukrayna’nın, ülkeler bazındaki eğitim oranlarını değerli okurlarımız için araştırdık.

Dünya’da gittikçe artan sayıda öğrenci başka ülkelerde eğitim alma amacı ile hareket ederken, bu hareketlilik ülkeler ve kurumlar düzeyinde rekabeti arttırıyor. Uluslararası öğrenci akışı değişiklik gösterirken eğitim amaçlı olarak bir başka ülkeye giden öğrenci sayısında yıllar içinde sürekli bir artış gözlemlenmektedir. Dünya’da gittikçe artan uluslararası eğitim anlayışından tüm ülkeler olduğu gibi Ukrayna’da belirli oranlar çerçevesinde etkilemekte ve etkilenmektedir. Bizlerde bu yazımızda dünyanın birçok ülkesinden uluslararası öğrencileri kabul eden ve tercih edilme yüzdesinin giderek arttığı Ukrayna’nın, tercih oranlarını sizler için araştırdık.

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın güncel analizleri sonucunda ortaya koyulan oranları şu şekilde açıklayabiliriz;

Ukrayna’da eğitim alan uluslararası öğrenci verileri incelendiği zaman 2014 yılında 63.172 olan sayının 2017 yılında 66.310’a ulaştığı görülmektedir. Bununla birlikte, ülkelere göre Ukrayna’da eğitim alan uluslararası öğrenci sayısı incelendiğinde Hindistan’ın 10.884 öğrenci ile (%16,4) ilk sırada yer aldığı, Azerbaycan’ın 7522 öğrenci ile (11,3) bu listede 2.sırada olduğu görülmektedir. Türkiye ise 2693 öğrenci sayısı (%4,1) ile listede 7.sırada yerini almaktadır.

Ukrayna üniversitelerinin tercih sebepleri incelendiğinde bu yönde ilk kararı veren öğrencilerin, Ukrayna üniversitelerinde dünya standartlarında eğitim veriliyor oluşunu ve taban puanlaması olmadan öğrenci kabul ettiğini biliyor olmalarıdır. Öğrenci sınav kaygısına maruz kalmadan, yıpranmadan sadece lise diploması ile istediği bölümde eğitim alabilmektedir. Ukrayna üniversitelerini bu kadar cazip kılan diğer bir ayrıntı da mavi diploma olanağının sunuluyor olmasıdır. Öğrenci eğitim aldığı bölümü başarı ile bitirdiği zaman dünya genelinde geçerli sayılan mavi diploma hakkı kazanmaktadır. Mavi diploma Türkiye YÖK Kurumu tarafından kabul edilir ve dünyanın birçok ülkesinde de iş kapılarını aralamaktadır.

Güncel analizler dahilinde Ukrayna’yı tercih eden uluslararası öğrencilerin eğitim almak amacıyla seçtikleri bölümlerin başında yaklaşık %37’lik oran ile tıp alanına yöneldikleri ve ikinci sırada yaklaşık %7’lik bir oran ile dişçilik alanında eğitimi tercih ettikleri görülmektedir.