Ukrayna hükümeti Rusya ile ekonomik işbirliği programını sona erdiriyor

0
1952

Ukrayna Bakanlar Kurulu 2011-2020 tarihleri için geçerli olan Ukrayna ve Rusya arasındaki ekonomik işbirliği programını sona erdi.

Konuya ilişkin karar, Çarşamba günü yapılan bir hükümet toplantısında tartışılmadan kabul edildi. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’na göre, ekonomik işbirliği programının sona ermesi, Ukrayna hükümetinin, Rusya’nın özellikle ticaret ve ekonomi alanında sahip olduğu agresif tutumuna cevap niteliği olarak önem arz etmektedir. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı’nın konuya ilişkin resmi yapmış olduğu açıklamada “Rusya’nın son yıllarda Ukrayna ile ilgili sistematik olarak aldığı önlemler, programın ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik hedeflerine doğrudan ters düşüyor” dedi.

Bakanlık, Ukrayna-Rusya ekonomik işbirliği programını durdurma ihtiyacının 28 Aralık 2017’de Rusya Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda kurulan Rusya ile ticari ilişkileri izleme çalışma grubu üyeleri tarafından düzenlenen toplantıda da desteklendiğini de sözlerine ekledi.