Kırım’a nasıl seyahat edilir?

0
19413

Kırım’ı ziyaret etmek isteyen her insanın karşılaştığı bir sorun Kırım’a nasıl seyahat edeceklerini tam olarak bilmemeleridir. Bugün bunlara çözüm bulabilmek adına yazımızı sizler için yazdık.

Kırım’ı turistlik amaçlı ve akrabalarını ziyaret etmek için seyahat planlayan her insan Kırım’ın geçiçi olarak Rusya işgali altında olmasından kaynaklı ne yapacaklarını tam olarak bilemiyorlar. Hiçbir ülke tarafından Kırım, Rus topraklarının bir parçası olarak tanınmadığı için Kırım’a erişim özellikle yabancı pasaportlara sahip ülke vatandaşları için zor olabilmektedir.

Türk vatandaşları için örnek vermek gerekirse, pasaportsuz geçiş hakkı ile birlikte Türk vatandaşları Ukrayna’yı sadece kimlik kartı ile ziyaret etme hakkına sahipken Kırım’da yer alan Rus silahlı kuvvetleri, polis ve sınır güvenliği bu duruma kural dışılık getirmektedir.

Ukrayna topraklarından Kırım’a geçerken kontrol olmasına karşılık Rus topraklarından Kırım’a geçişte bir denetim olmaması insanların Kırım’a geçişini kolaylaştırmaktadır. Fakat gelecekte Ukrayna seyahatlerinizde bir sorunla karşılaşmamak adına Kırım topraklarına Rusya üzerinden geçiş yapmamanız gerekmektedir. Eğer böyle bir geçiş gerçekleştirirseniz 3 yıl süre ile Ukrayna’ya girmeniz yasaklanacaktır. Yarımadaya girmek isteyen yabancılar, Ukrayna Göç Servisi’nden özel izin almalı ve yanlarında pasaportunu bulundurmalı. Söz konusu özel iznin verilmesi için talibin Kırım’da akrabaların olması, akrabalarının kabirlerinin bulunması veya mülkiyeti ona ait gayrimenkulün olması gerekiyor.

Bunun dışında özel izin, uluslararası kuruluşların faaliyeti dahil olmak üzere diplomatik veya konsolosluk fonksiyonların yerine getirilmesi için verilir. Ancak bu durumda Dışişleri Bakanlığı’nın onayı gerekecek.

Gazeteciler, bahse konu olan özel izni, Enformasyon Politika Bakanlığı’nın onayı ile alabilecek. Din adamlarının özel izni alması için Kültür Bakanlığı’nın onay vermesi gerekiyor.

Geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne, özellikle yabancı vatandaşlarının giriş/ çıkışları Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun “Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Altında Bulunan Bölgelere Giriş ve Çıkış Prosedürünün Onaylanması Hakkında” kabul ettiği 04.06.2015 tarihli 367 No’lu yasasına göre yapılmaktadır.

İlk olarak Kırım’a gidiş amacınızı belirlediğinizde Ukrayna Göç İdaresinden Kırım ziyareti için izin almanız gerekmektedir. Genellikle bu iznin alınması beş günü geçmemektedir. Bu izin belgesi için sağlamanız gereken kriterler ise şu şekildedir: doldurulmuş başvuru formu, geçerli pasaport, Kırım ziyaret amacınızı ispatlayan belge, pasaport, güncel resminiz ve tüm masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlayan mali durumunuzla ilgili veriler.

Ukrayna ve Kırım arasında hiçbir demir ve hava yolu ulaşımı sağlanamamaktadır. Bu yüzden ziyaretinizi şahsi arabanız veya tur otobüsleri ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ukrayna’dan Kırım’a gidişlerde üç kontrol noktası bulunmaktadır ve bu kontrol noktaları arasında ortalama olarak üç kilometre yürümek zorunda kalabilirsiniz.

Şuanda Kırım işgal altında olduğu için güvenliğinizi kendiniz sağlamak zorundasınız. Orada sizin ülkenize ait hiçbir destek birimi veya konsolosluk bulunmamaktadır. Eğer güvenlik kaygılarınızdan ötürü gitmeye korkuyorsanız o halde gitmemek daha iyi olacaktır. Fakat macera arayışı içerisindeyseniz sizin için mükemmel bir seyahat noktası olacak. Ancak Kırım’a ziyaretiniz ne kadar kabul edilebilir olsa da, evraklarınız tam ve pozitif durumda da olsa en son kararı sınırda yer alan Rusların vereceğinden sizlerin Kırım’a girişini engelleme ihtimalleri bulunmaktadır.

Eğer Kırım’a ulaşmayı başarırsanız, Rus askerine pasaportunuza mühür vurmamasını kibar bir şekilde rica edin çünkü aksi taktirde Kırım’da mühürlü pasaportunuz artık geçerli olmayacaktır.

Çeviren: Göktuğ Yemenici