Dışişleri Bakanlığı: Rusya’nın Kırım’ı gayrimeşru ilhakını tanımıyoruz

0
1974

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu tarafından uluslararası hukukun ihlali sonucunda, Kırım Yarımadası’nda ortaya çıkan fiili durumu tanımadığını yineleyerek, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğini teyit etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Ukrayna’nın, Kırım Yarımadası’nın dört yıl önce düzenlenen gayrimeşru bir referandumla Rusya Federasyonu tarafından işgal edildiği hatırlatılarak uluslararası hukuka aykırı olan bu durumu tanımadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna’nın Kırım yarımadası, dört yıl önce bugün düzenlenen gayrimeşru bir referandumla Rusya Federasyonu tarafından ilhak edilmiştir.

Uluslararası hukukun ihlalini teşkil eden bu eylemin sonucu olarak ortaya çıkan fiili durumu tanımadığımızı bir kez daha yineliyor, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğimizi teyit ediyoruz.

Yarımadanın asli unsurlarından olan Kırım Tatar Türklerinin durumu başta olmak üzere, Kırım’daki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdüreceğiz.”