Ukrayna Dışişleri Bakanı: “Rusya’nın saldırgan politikası yüzünden Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumu giderek kötüleşti” dedi.

0
1848

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sayfasında yer alan haberde, 21 Mayıs 2017 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’in İstanbul’da gerçekleşen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katıldığını bildirildi. Toplantı, 22 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek Konseyin 25. Yıldönümüne ithafen zirve için düzenlendi.

Kendi konuşmasında Klimkin Ukrayna’ya karşı Rusya’nın saldırganlığı yüzünden Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumunun giderek kötüleştiğinin altını çizdi. Ayrıca, Klimkin bölgenin gelişmesi, istikrarı ve barışı için çalışan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün, Rusya’nın bu hareketleri sonucunda olumsuz etkilendiğini belirtti.

2017 yılının ikinci yarıyılında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Konseyi’nin başkanlığını yapacak olan Ukrayna için Karadeniz bölgesindeki ekonomik işbirliğinin gelişmesi önde gelen amaçlardan biri olacak.