İstanbul’daki Ukrayna diasporası, 1944 Kırım Tatar sürgünü dolayısıyla düzenlenen matem mitingine katıldı.

0
2383

18 Mayıs İstanbul’da Kırım Tatar sürgününün 73. yıl dönümünde matem mitingi düzenlendi. Kırım Tatarları Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen mitinge İstanbul’da yaşayan Ukrayna diasporası temsilcileri de katıldı.
Ukrayna diasporası temsilcilerin söylediklerine göre, Ukraynalılar bu mitinge kardeş millet olarak gördükleri Kırım Tatarlarına destek olmak için geldiler. Ayrıca Kırım’ın her zaman Ukrayna’ya ait olduğunu ve hep böyle kalacağını vurguladılar.

QHA’dan edinilen bilgiye göre; Galatasaray Lisesi önünde Kırım Tatarlarının milli
lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun resimleriyle toplanıldıktan sonra,
Kırımın işgalini telkin eden pankart ve Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları ile Rusya
Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçildi.

Konsolosluk önüne gelince sürgün dahil tüm şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı ve Ant Etkenmen okundu.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten’in yazdığı basın açıklaması Bircan Başaran tarafından dile getirildi.
Daha sonra Atilla Yayım hoca tarafından, Kırım sürgününde hayatını kaybedenler başta olmak üzere şehitler için okunan duaya iştirak edildi. Başkan Celal İçten, Eskişehir Kırım Halk Bilim Araştırma ve Spor Kulübü Derneği (EKHAD) Onursal Başkanı Recep Şen ve Kırım Tatar milli hareketi emektarlarından Veciye Kaşka tarafından Kırım sürgünü ve hala devam eden Rus baskısı ile ilgili konuşmalar yapıldı.
Rusya Konsolosluğu’nun önüne Kırım Derneği İstanbul Şubesi yönetim kurulunca siyah çelenk bırakıldıktan sonra “Kalbinde Bir Ateş Yak” etkinliği çerçevesinde mumlarla Tarak Tamga ve “73. Yıl” yazısı oluşturuldu.