Ukrayna diasporası güçleniyor: Antalya’da yeni dernek kuruldu

0
3348

Antalya’da Ukrayna Kültür Sanat Derneği Belediye tarafında kaydedildi.

Adı geçen Dernek Antalya’da resmi olarak kurulan ikinci Ukrayna derneği oldu.

Dernek, Konyaltı mahallesinde faaliyet göstermektedir. Dernek Başkanı Olesya Mercan: “Vatandaşlarımız, size güzel sürprizler hazırladı ve ilerideki saatlerde açılış şerefine özel büyük bir konser düzenlenecek. “-  diyerek, bu bilgiyi bizimle sosyal medya sayfasında paylaştı.

Dernek resmi olarak yeni kayıt edilmesine rağmen, kurucu üyeler bir yıl önce kurdukları “Beregına” adlı Ukrayna halk şarkı korosuyla sadece Antalya’da değil, aynı zamanda Türkiye’nin diğer şehirlerinde de ilgi gördü.

 

 

Хор “Берегиня”

Daha önce bildirdiğimiz gibi, bu ay içinde açılan bir diğer Ukraynalı dernek de 9 Ekim’de Samsun’da tescil edilen Karadeniz Ukraynalılar Derneği olmuştur.

Dolayısıyla, Türkiye’deki Ukrayna derneklerinin sayısı yediye ulaştı.  Antalya’da iki tane dernek bulunmaktadır: Ukrayna Ailesi Derneği ve Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği, Ankara’da: Ukrayna Derneği, İstanbul’da: Ukrayna Kültür Derneği ve Ukrayna Dayanışma Derneği, Muğla’da: Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği, Samsun’da: Karadeniz Ukraynalılar Derneği.

Ukr-Ayna ekibi ve Türkiye’deki Ukrayna Dernekleri Koordinasyon Konseyi, Ukrayna Kültür Sanat Derneği’nin kurucularına başarı ve refah diliyorlar.