Ukrayna devleti Türk Öğrencilerinin Kırım’a gitmekten kaçınmalarını öneriyor

0
1872

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Türk vatandaşlarına işgal altında olan Kırım’a Ukrayna devletinden izin almaksınız gitmekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. Bu konu ile ilgili ayrıca Türkiye Dış İşleri Bakanlığı bildirilmiştir.

Ukrayna Ankara Büyükelçisi temsilcisi QHA’ya verdiği açıklamada şunu söyledi:

«Bu festivale (Soçi’de düzenlenecek olan 19. Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler festivali) devletler katılmıyor. Onu toplumsal dernekler herkesin katılımına açık olacak şekilde düzenliyor. Her Türk öğrencisi websitesine girip kayıt olabilir».

Büyükelçiliğin temsilcisi şunu belirtti ki, Ukrayna kimsenin festivale katılmasını yasaklayamaz fakat işgal altında olan Kırım’a gidilmesi durumunda Ukrayna’dan izin almak gerektiğini hatırlatmalıdır.

Yaptığı açıklamada, «Söz konusu durum ile ilgili Türkiye Dış İşleri Bakanlığına bildirme gönderdik. Ukrayna bu festivale katılmak isteyenlere engel koyamayacak, ama bu kişilerin önceden haber vermesi ve izin alması gerekiyor. Eğer katılmaktan kaçınılmıyorsa, Kırım’a gidecek kişiler Ukrayna mevzuatı uyarınca belirli bir izin almalı. Rusya propagandası çerçevesinde bu durum yine propaganda için bir sebep olarak kullanılabilir. Fakat dediklerimiz Kırım’a gitmek isteyenlerin uyması gereken hukuki şartlardır» ifadesini kullandı.

Türkiye tarafından bu durum henüz herhangi bir şekilde yorumlanmadı.

Daha önce açıklandığı gibi, 14-22 Ekim Rusya Soçi şehrinde 19. Uluslararası Gençlik ve Öğrenciler festivali düzenlenecek. Festival programı kapsamında işgal altında olan Kırım şehirleri ziyareti planlanıyor.