Ukrayna’da yapmamaya dikkat edin!

0
7847

Ukraynalılarla iletişim kurarken dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken şeyleri siz değerli okurlarımız için derledik.

  1. Nasılsın diye sorarsan?

Ukraynalılar çok dürüst insanlardır, dürüst olmak Amerika’daki gibi işe yaramıyor. Planlanan kişisel işlemlerde akla sadece arkadaşların geldiği bu sahte\yapay duygunun Ukrayna’da başarılı olmayacağından emin olabilirsiniz. İnsanlar kibar olabilirler ama onların özel alanına girdiğin vakit sinirlenebilir \üzülebilirler hatta onlarla tanıştığınızda hayatları hakkında her şeyden şikayetçi olan insanları görmenizde mümkün. Böyle şeyler duymak istemiyorsanız bu tarz soru sormamak iyi bir seçim olacaktır. Eğer konuşmayı sürdürmek istiyorsanız tavsiyeler vermeye hazır olun. Siz konuştuğunuz bu kişileri dinlemezseniz ve konuyu değiştirmeye çalışırsanız size kızabilir ve alınganlık gösterebilirler. Bu durum onlar için kaba bir davranış olarak görülür.

2. Genel anlamda kalabalık bir ortamda ve Ukraynalı birinin yanında burnunuzu temizlememeye dikkat etmenizi öneririz. Bu mide bulandırıcı bir durum, bunu yapmamaya özen gösterin eğer yaparsanız Ukraynalı bir arkadaşınızı kaybetmek durumunda kalabilirsiniz.

3. Mesafeyi korumaya özen gösterin. Ukrayna büyük bir toprak parçasına ve herkes için yeterli alana sahip bir ülke. Aynı zamanda, Ukrayna’da kişisel alana olan değer giderek artıyor. Eğer Ukrayna’daki kişi ile samimiyetiniz yoksa ya da 10 yıllık yakın bir arkadaşlığa sahip değilseniz kişisel olarak yaklaşıp, eliniz veya kolunuz ile samimi davranışlar sergilememeye dikkat edin.

4. Eğer öğrendiğiniz birkaç Ukraynaca kelime varsa, kibar olan kelimeyi kullanmak için özen göstermenizde fayda var. Yaşlı ya da yabancı bir kişi için siz (Vı) kelimesini kullanmak yerine sen (tı) kelimesini bilmeden kullanırsanız bu kişinin gününün geri kalanını mahvedebilirsiniz.

5. Ukrayna’daki insanları asla soyadlarına göre hitapta bulunmayın. İnsanlar sadece daha resmi ortamlarda, hastanelerde ya da cezaevlerinde soyadları ile adlandırılır.

6. Ukraynalıları herhangi bir dilde bildiğiniz ya da paylaşmak istediğiniz argo-küfürlü kelimeler ile etkilemeye çalışmayın. Ukraynaca veya Rusça öğrenmeyi başardıysanız bunu kendinize saklayın.

7. Ukrayna’da bulunduğunuz zaman diliminde, Ukraynalılar izin vermeden ya da onlar istemeden öpmeye çalışmayın. Ukraynalıların birbirlerini öperek selamlaşmak ya da tebrik etmek gibi alışkanlıkları yok. 3. Maddeyi dikkatlice okuyun ve mesafeyi korumaya çalışın.

8. Eğer dünyanın en iyi üniversitelerinde araştırma yapmıyorsanız, Ukrayna ve Rusya arasında hiçbir fark olmadığını söylememeniz gerekiyor. Rusya ve Ukrayna arasında savaş hâlâ devam ediyor, unutmayın.

9. Ukrayna’da hiç kimseye kaç yaşında olduğunu sormayın. Özellikle kızlara ve kadınlara.

10. Eğer Ukrayna’da misafirliğe gidiyorsanız, ev sahibinin size ikram edeceği her şeyi yemelisiniz. Tabağınıza herhangi bir yiyecek bırakmamaya özen gösterin, çünkü ikram edilen herhangi bir şeyin tabakta bırakılması Ukraynalıları rahatsız edebilir. Bu sizin karnınızın doymuş olmasıyla ilgili bir durum olmamakla birlikte, onların size ikram edeceği herhangi bir yiyeceği geri çevirmeyin. Bu ikramlar, Ukraynalıların sevgilerini paylaşma ve samimiyetlerini göstermeleri ile ilgili bir istek.

11. Ukrayna’da herhangi bir komünizm sembolü veya Rus sembolünü içerisinde barındıran (damga, bayrak, renk, nitelik vb.) kullanmayın. Komünizmin propagandası, Ukrayna’da bir ceza almanıza sebebiyet verebilir ve Ukrayna’nın doğusunda mevcut çatışma nedeniyle Rus sembolünü içinde bulunduran şeyler (damga, bayrak, renk, nitelikler vb.) hoş karşılanmaz.

12. Eğer ortak yurttaşlarınızla birlikteyseniz ve birlikte eğleniyorsanız, çok yüksek sesler çıkarmamaya ve sokakta geleneksel danslar ederek dikkatleri üzerinize çekmemeye dikkat edin. Alçakgönüllü olmayı ve diğer insanların mekanlarına saygılı olmayı deneyin.

13. Trafik kurallarını ihlal etmeyin ve yayalara saygı gösterin. Onların sokaklarda öncelikleri olduğunu unutmayın. Güney ülkelerde kurallar daha serbest ve farklı olabilir, ancak Ukrayna’da bunlar çok daha katıdır. Belki yayalara öncelik vermezseniz polis tarafından yakalanmayacaksınız fakat burada üzerinde durduğumuz konu, insanların birbirleri ile olan iletişimleri ve karşılıklı saygı.

14. İzin almadan insanların resimlerini çekmeyin\ yapmayın. 3 numaralı kuralı hatırlayabilirsiniz.

15. Kiliselerin etrafında çok sesli konuşmamaya, komik fotoğraflar çekmemeye özen gösterin. Yerel değerlere saygı gösterin. Kiliseler içeriden ve dışarıdan harika gözüküyor olabilir ancak fotoğraf çekerken izin verilip verilmediğini göz önünde bulundurun.

Çeviri: Katerina Zagorodnya