Ukrayna’da 1 Mayıs İşçi Bayramı

0
22805

Bugün sizlere ülkemizde 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı olarak her yıl Mayıs ayının ilk günü kutlanan bayramın Ukrayna’da ne ifade ettiğini ve nasıl kutlandığını kaleme alacağız.

Ukrayna’da İşçi Bayramı;

Mayıs Günü olarak da bilinen İşçi Bayramı, 1 Mayıs’ta işçi hakları ve başarılarını onurlandırmak için kutlanan yıllık bir Ukrayna ulusal tatilidir. İşçi Bayramı, Ukrayna’ya ek olarak dünyanın birçok ülkesinde de tatil olarak kutlanılmaktadır.

İnsanlar nasıl kutluyor ve ne yapıyorlar;

İşçi Bayramı, Ukrayna’daki birçok işçi için bir gün süreyle izinli olduğu gündür. Siyasi toplantılar ve gösteriler bazen gün içinde bazı şehirlerde organize edilir ve işçi haklarını öne çıkaran etkinlikler gerçekleşir. Birçok kişi, Mayıs Günü olarak da bilinen bu resmi tatilde açık hava etkinlikleri ile sıcak havaların tadını çıkarır.

 Kamu Hayatı;

İşçi Bayramı Ukrayna’da ulusal bir resmi tatil olduğundan pek çok dükkan, müze ve kütüphanenin yanı sıra devlet daireleri ve eğitim kurumları kapalıdır. 2018 yılı öncesine kadar 1 Mayıs ile birlikte 2 Mayıs’ta resmi tatil olurken, 2018’de yapılan değişiklikle birlikte 1 Mayıs’ın tatil olmasına karar verilmiştir.

1 Mayıs İşçi Bayramı Tarihçesi;

İşçi Bayramı, 1 Mayıs’ta geleneksel olarak 19. yüzyılda işçiler için bir gün olmadan önce, baharın gelişini kutlamak adına heyecanla kutlanan bir bayramdı. Eski Sovyetler Birliği’nde  işçiler ve öğrenciler törenlere katılırlar, çiçek, balon ve afişler ile meydanlarda yer alırlardı. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir ankette katılımcılarının yüzde 16’sı 1 Mayıs’ın “Sovyetlerden kalan bir bayram”, yüzde 14’ü “bayram kutlaması için bir fırsat”, yüzde 7’si “tatil sezonunun başlangıcı” olarak gördüklerini dile getirdiler. Ülkenin %42’si ise 1 Mayıs’ı önemli bir bayram olarak görmekte ve kutlamaktadırlar.