Ukrayna Başbakanı Groysman Çin ile proje temelli bir görüşme gerçekleştirdi

0
1528

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ve Çin Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı Ma Kai geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek önemli açıklamalara imza attılar.

Ukrayna ve Çin, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümünü kutluyor ve yaklaşık 7 milyar dolarlık ortak projelerin uygulanmasını öngören yeni, stratejik bir işbirliği seviyesine geçinilmesi hedefleniyor.

Groysman anlaşmalara yönelik yaptığı açıklamasın da, “Çin, stratejik ortaklığımız ve stratejik önceliğimiz olmaya devam ediyor ve bugün, işbirliğini derinleştirmek ve ortak projelerin ve girişimlerin uygulanmasını yeniden başlatmak için yeni fırsatlar görüyoruz” dedi.

Ma Kai, Çin’in hem siyasi alanda hem de ticaret ve ekonomik işbirliği alanında Ukrayna’yla işbirliğine önem verdiğini söyledi. Yetkili, “Bu konuda ortak bir konuma sahip olduğumuza inanıyoruz, bu yüzden işbirliğini teşvik etmeye ve derinleştirmeye hazırız” dedi. İki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin gerçekten çok iyi olduğunu kaydetti. “Farklı tekliflerde bulunmaya ve uygulamalarını teşvik etmeye hazırız, birçok plan ve daha fazla fırsat var, bu yüzden açıkladığımız görevlere karşı sorumlu bir tavır takınmalı” dedi.