Türkiye, Ukrayna’nın güvenilir bir ortağı – Şmıhal

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıhal, Türkiye Cumhuriyeti'nin Ukrayna'nın güvenilir bir ortağı olduğunu ve Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli rol oynadığını vurguladı.
0
2709

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıhal, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın güvenilir bir ortağı olduğunu ve Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli rol oynadığını vurguladı.

Ukrayna Bakanlar Kurulu Basın Servisinin paylaştığı bilgiye göre Başbakan Denıs Şmıhal, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Taraflar, savunma ve güvenlik alanında ikili iş birliği başta olmak üzere iki ülke arasındaki çeşitli konuları görüştüler.

Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları düzeyinde ‘Quadriga Formatında’ istişarelerin yapılmasını memnuniyetle karşılayan Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıhal, iki ülke arasındaki ortaklığın özel niteliğini vurguladı.

Başbakan Şmıhal,  Türkiye’nin Ukrayna’nın güvenilir bir ortağı olduğunu ve Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenliğin sağlanmasında önemli bir rol oynadığının altını çizerek yaptığı açıklamada:

“Ukrayna-Türkiye iş birliğinin önceliklerinden biri, Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumu olmalıdır. Sonuçta, istikrar ve güvenlik, ticari bağlantıların ve genel olarak uluslararası ticaretin başarılı bir şekilde gelişmesinin anahtarıdır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan, Kırım ve Donbas konusunun Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili iş birliğinin odağında olması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’ye ‘Kırım Platformu’nda iş birliğine hazır olduğu için teşekkür etti.

Görüşmede Denıs Şmıhal, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gündemindeki en önemli konulardan birinin ‘Serbest Ticaret Anlaşması’ müzakerelerinin tamamlanması olduğunu vurgulayarak: “Ülkelerimiz arasındaki yıllık ticaret cirosunu en az 10 milyar dolara çıkarmanın ekonomik iş birliğimizi genişletmek için iyi bir hedef olduğuna inanıyorum.” açıklamalarında bulundu.