Türk Ukrayna İş Adamları Derneği’nin yeni temsilciliği açıldı

0
3114

Türk Ukrayna İş Adamları Derneği’nin (TUİD) Zaporoje temsilciliğinin açılışı yapıldı.

Foto – tuid.org

Açılışa Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Kiev Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, TUİD Zaporoje Temsilcileri Mesut Erk ve Halil Zeybek, THY Zaporoje Müdürü Şenol Sakallı, Zaporoje Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Şamilov, Zaporoje Belediye Başkan Yardımcısı Anatoliy Pustavarov, TUİD yöneticileri ve iş adamları katıldı.

Büyükelçi Tezel, açılışta yaptığı konuşmada, “Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin güçlenmesi mutluluk verici. Geçtiğimiz pazartesi günü Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın Ukrayna ziyaretinde de buna şahit olduk. Ukrayna’da Türk iş dünyamızın temsilciliklerinin sayısının giderek artmasından dolayı memnunuz. Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk şirketleri çoğalmaya devam ediyor” dedi.

Foto – tuid.org

Ukrayna basınına da açıklamalarda bulunan Tezel, “Ukrayna’daki Türk iş adamları dernekleri Ukrayna ile Türkiye iş toplumlarının yakınlaşmasına katkı sağlıyor ve Türk şirketlerine Ukrayna’da faaliyet göstermeleri konusunda ilham veriyor. Ukrayna’da var olan bazı sorunlar herkesin malumu. Ancak Ukrayna’nın potansiyelinin farkındayız. Fakat artık potansiyelden bahsetmeyi bir kenara bırakıp, somut adımlar atmalıyız. Türkiye ve Ukrayna, sahip oldukları avantajları birleştirerek daha etkin hale gelebilirler. Türk iş dünyası, Ukrayna’da adil rekabet ortamını arzuluyor. Türk şirketleri ürün ve hizmetlerinin kalitelerine güveniyorlar. Türk iş dünyası ayrıca Ukrayna’da ortaklık yapılarında da yer almaya hazır” diye konuştu.

Foto – tuid.org

Ukrayna’nın çeşitli reformları hayata geçirmeye ve hukuk ve demokrasi alanlarında gerekli adımları atmaya ihtiyacı olduğunu belirten Tezel, “Ukrayna’da sorunlar olduğu doğru, ama Ukrayna’nın geleceği parlak. Türkiye’nin güçlü bir Ukrayna’ya ihtiyacı var” dedi.

Ukrayna’da yatırımların korunması konusunun öneminin altını çizen Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanların son Kiev ziyaretinde iki ülke devletleri arasında bu konuda da anlaşma imzalandığını hatırlattı.

Foto – tuid.org

TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan ise, Zaporoje’nin Ukrayna’nın sanayi merkezi olması nedeniyle TUİD’in bu kentte temsilciliğinin faaliyet göstermesinin önemli olduğunu belirtti. TUİD Zaporoje Temsilcisi Mesut Erk’in derneğin kurucuları arasında yer aldığını söyleyen Pehlivan, “Zaporoje’de Türk sermayesine çok dost bir yapılanma var. Dostumuz, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamilov’un da her zaman bize bu konuda desteklerini gördük. THY’nin Zaporoje’ye uçmaya başlaması sonrası, TUİD’in burada temsilcilik açması bir zorunluluk haline gelmişti” dedi.