Türk temsilcilerden Büyükelçi Güldere’ye ziyaret

0
1936

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK); Türk Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TUSİB) ve EkoAvrasya Derneği’nden temsilciler Türkiye’nin yeni Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’ye hoşgeldin ziyaretinde bulundular.

Bir süre önce güven mektubunun örneğini Dışişleri Bakanlığı’na sunarak görevine başlayan Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, TUSİB Başkanı Mete Karaer ve EkoAvrasya Derneği Ukrayna Temsilcisi Evren Damyan’ı makamında kabul etti.

Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, yatırım imkanları, farklı alanlardaki işbirliği olanaklarının değerlendirildiği toplantıda, Türk iş dünyasının gelişimi de görüşüldü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere, Türk sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen ziyaretin önemli olduğunu ifade etti. İki ülke ilişkilerinde önemli bir yer tutan sivil toplum kuruluşlarının önemine değinen Güldere, Büyükelçilik olarak sivil toplum kuruluşlarına kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın Türkiye için stratejik bir partner ve dost bir ülke olduğunun altını çizen Güldere, ekonomi, yatırım ve ticaret alanlarında hayata geçirilen işbirliğinin gelişen ilişkilerin göstergesi olduğunu kaydetti.

Toplantıda söz alan DEİK Türk Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, kabulden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği konuşmasında, DEİK olarak iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesine yönelik faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

Ukrayna’nın Türkiye için önemli bir partner olduğunu altını çizen Bekmezci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu olarak ilişkilerin gelişmesine ve yeni işbirliği olanaklarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların aktif olarak devam edeceğini bildirdi.

Toplantıda bir konuşma yapan TUSİB Başkanı Mete Karaer ise, Türkiye – Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği olarak, Türk ve Ukraynalı iş çevrelerini bir araya getirdiklerini aktardı. TUSİB’in faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Karaer, Ukrayna ile Türkiye arasındaki yatırım imkanlarının ve ticaret hacminin artmasına yönelik projelere destek olmaya hazır olduklarını belirtti. TUSİB’in üyeleri arasında Ukrayna’da yatırım yapan Türk sanayicileri’nin yanı sıra, Ukraynalı şirketlerin ve yatırımcıların da yer aldığını hatırlattı.

Görüşmede söz alan EkoAvrasya Derneği Ukrayna Temsilcisi Evren Damyan, EkoAvrasya’nın Ukrayna’daki faaliyetleri ve önümüzdeki döneme ilişkin öngörülen faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. EkoAvrasya Derneği’nin 13 yıllık tarihinde ilk kez bir ülkede temsilcilik açtığını ifade eden Damyan, bunun Türkiye’nin ve EkoAvrasya’nın Ukrayna’ya verdiği değer ve önemin yansımalarından biri olduğunu ifade etti.