Ankara’da ünlü Ukraynalı ressam Ivan Marçuk’un resim sergisi açıldı

0
4781

21 Haziran Ankara’da dünyaca ünlü olan Ukraynalı ressam Ivan Marçuk’ un resim sergisinin açılışı düzenlendi. Ünlü sanatçı, Türkiye’nin başkentine Ukrayna büyükelçiliğinin davetiyle geldi.

Eserleri Ankara’da 30 Haziran’a kadar Mustafa Ayaz Müzesinde sergilenecek. Sergi açılışını, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Ukrayna Derneği temsilcileri ve Ukrayna diasporası ziyaret etti.

Opera şarkıcısı Olena Şimşek muhteşem sesiyle ünlü ressamı adeta büyüledi.

Ivan Marchuk’un eserlerinden Türkiye’ye sadece bir kısmı geldi. Toplam 5000’den fazla resmi olan Marçuk, sürekli çalıştığını, hayatında tatil ve bayram günlerinin olmadığını söyledi. Ressam tarafından ”Marçeniata” denilen resimlerden Ankara’ya sadece birkaçı gelmesine rağmen sergiye gelen sanatseverler gördüklerinden çok etkilendi. Resimler gerçekten müthiş ve bir defa gördüğünde artık unutulması imkansız olarak adlandırılmaktadır.

Ressam eserlerinden ayrılmayı sevmediği için, resimleri özel koleksiyon için satın almak kolay değil. İvan Marçuk 2007’de The Daily Telegraph gazetesi tarafından yapılan “Yüzyılın yaşayan 100 büyük dâhisi” listesine giren tek Ukraynalı olmuştu.

Çok sayıda ödülü olan ressam eserlerini tüm dünyada sergilemekte. Sanatının amacı insanlara zevk vermek olduğunu ifade eden ressam, eserlerinin ise ruhunun sesi olduğunu söylüyor. 1-15 Temmuz arasında Marçuk’un eserleri Antalya’daki Arkeolojik Müzesinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sonra ise Marçuk’un eserleri İstanbul’da sergilenecek, kaçırmamak için sosyal medyadaki anonsları takip edin.

Yazar – Viktoriia Basher

Çeviri – Tetiana Naimanova