Cumhurbaşkanların ilk görüşmesi, kararlı Avrupa ve yeniden yaptırımlandırılmış Kırım – Ukrayna haberlerinin özeti

0
2118

Dış politika konusunda Ukrayna için önemli bir hafta daha geçti. Ukrayna diplomatların  bayağı çaba sarf etmesi sayesinde bu kısa süre içerisinde çok sayıda uluslararası görüşme ve anlaşma yer aldı. Bu özette politikacıların yaptığı iş seyahatlerinin sonuçlarına yakından bakalım.

ABD’nin inanılmaz desteği

Uzun zaman beklenen ve sonunda 20 Haziran’da yer alan ABD ve Ukrayna cumhurbaşkanlarının görüşmesinden başlamak istiyoruz. Görüşmenin hızlı bir şekilde düzenlenmiş olması, varıldığı anlaşmalara dair herhangi bir resmi belgenin imzalanmaması ve Trump-Putin buluşmasından  önce yer alması gibi sebeplerden dolayı, basın mensupları artık bu görüşmeyi ‘göstermelik’ olarak adlandırdı. Bazı kaynaklara göre Trump,  Rusya ile politika oyunlarının kendi politika gücüne iyi gelmediğinin farkına varan Trump, kendisini  bu şekilde  korumaya çalıştı.   

Trump ve Beyaz Saray’ın diğer önemli kişileriyle görüştükten sonra Poroşenko, bu görüşmelerin sonuçlarını değerlendirirken büyük bir onurla ‘Ukrayna’nın ABD’den inanılmaz desteği var’ ifadesini kullandı. Fakat bu desteğin nerede yansıtıldığı henüz anlaşılmıyor.  Tarafların görüştüğü konular arasında enerji soruları (ABD’den Ukrayna’ya sıvılaştırılmış doğal gaz tedariki ihtimali),   Ukrayna’ya askeri yardım imkanları ve yatırım işbirliğinin güçlendirme yolları yer aldı. Aynı zamanda belirli sonuçları tartışmak için daha çok erken  olduğu söylenebilir.

Foto: korrespondent.net

Ukrayna ve ABD arasında güvenlik anlaşması

Böyle bir anlaşmanın imzalayabileceğine ilk olarak Ukrayna parlamentosu başkanı Andrey Parubiy ihtimal verdi. Açıklamasına göre, bu anlaşma özel askeri tatbikatların düzenlenmesini, ortak bilim-teknik araştırmaları,  hatta Ukrayna topraklarında ABD’nin askeri rezervlerin yerleşmesini kapsamaktadır.  Ayrıca bu anlaşma Ukrayna’ya hava savunma  silahları alma ayrıcalığı verir.

Ukrayna Cumhurbaşkanı bu anlaşma konusunda henüz bir yorum yapmadı ama aynı zamanda Ukrayna-ABD arasındaki savunma sektör için satınalma ve askeri teknik işbirliği konulu  anlaşmanın imzalanacağını anons etti. Ukrayna’nın ABD büyükelçisi A. Çalıy ise ABD Dışişleri Bakanlığı  Bakanı, Savunma ve Enerji bakanlarının Ukrayna’ya davet edildiğini söyledi.

Ümit ederiz ki en azından bu görüşmelerin sonucunda ABD’nin Ukrayna’ya karşı niyetleri daha açık ve hissedilir hale gelecek.

Foto: president.gov.ua

Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun Avrupa ziyareti

Geçen haftanın parlak olayları ardından, Avrupa yönü bu sefer sakinleşmiş durumda.

ABD ziyaretinden sonra Petro Poroşenko, Brüksele geldiğinde Avrupa Konseyi üyeleri ve Avrupa devletleri başkanları ile buluştu, konuştuğu konu ise Ukrayna’nın Doğusundaki krizin durumu oldu. Bu ziyaretten beklentiler yüksek değildi, fakat pek yakında Ukrayna-AB yönünde birkaç ilgi çekici olay bizi bekliyor. Örneğin, 26 Haziran için planlanan Poroşenko ile yeni Fransa’nın Cumhurbaşkanı Makron’un görüşmesi ve Temmuz’da Kiev’de gerçekleşecek Ukrayna-AB zirvesi.

Fot: zik.ua

Kırım: Yaptırımlar var, turist yok

Avrupa Konseyi Rusya’nın Ukrayna’ya karşı davranışlarını bir daha agresif  bulup  Rusya’ya karşı Kırım’ın ve Sevastopol’un işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları 23 Haziran 2018 yılına kadar uzattı.

Hatırlatmak gerekirse, Kırım’da ticaret, ekonomik, finansal ve yatırım alanlarında olduğu gibi (Kırım ve Sevastopol’den Avrupa Birliğine ürünleri ithalat yasağı, Kırım veya Sevastopol’e yatırım yapma yasağı), turizm, enerji ve yatırım alanlarında belirli şirketler ve kuruluşlar için yasaklar ve kısıtlamalar günümüzde halen uygulanmaya devam etmektedir.

Ayrıca bu sene Kırım’da turist sayısı de oldukça az. DW’nin bilgilerine göre, işgal edilen Kırım’a, sezonun başında gelen turistlerin sayısı yüzde 40 düştü. Yarımadaya bu kadar düşük olan ilginin sebepleri arasında uçak biletlerin pahalı olması ve soğuk hava oldu. Kırım yerine turistler tarafından daha çok Türkiye  tercih ediliyor.

Foto: radiosvoboda.org

Geçen haftaya olaylarla doluydu denmezse de, bu hafta bizi Fransa’da yapılacak olan Poroşenko ile yeni Fransanın Cumhurbaşkanı Makron görüşmesi ve Normand grubun müzakeresi ile ilgili haberler bekliyor.

Çeviren: Tanya Naymanova