Kıyiv “Şehir Günü”nü kutluyor

0
1666

Kıyiv, mayıs ayının son hafta sonu “Şehir Günü” nü kutluyor. Her yıl geleneksel olarak yapılan etkinlikler, konserler ve fuarlar karantina süreci nedeniyle bu yıl çevrimiçi platformlarda gerçekleştirilecek.

Kıyiv günü, yakın tarihlere dayanan çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlayan özel bir gündür. Ukrayna’nın başkenti, şehir gününü ilk kez 1982 yılının mayıs ayında kutladı. 1982 yılı Kıyiv’in 1500. Yıl dönümünü kutlamak için seçilmişti. Resmi olarak 1987 yılında Kıyiv “Şehir Günü” kutlanmaları mayıs ayının son pazar günü olarak önerildi.

Kıyiv “Şehir Günü” nü geleneksel etkinlikler, konserler, fuarlar, yemek festivalleri gibi ilgi çekici organizasyonlarla kutluyordu. Lakin bu yıl karantina süreci nedeniyle kitlesel organizasyonlar yasaklandı. Kıyiv bu yıl “Şehir Günü” nü çevrimi platformlarda şehrin tarihini ve bugününü anlatan programlarla, Ukraynalı sanatçıların konserleriyle kutlayacak.

Kıyiv günü nedeniyle her sene düzenlenen koşular bu yıl da çevrimiçi platformlar aracılığıyla gerçekleştirilecek ve etkinlikte toplanan fonlar Ukrayna sağlık kurumlarının ihtiyaçları için kullanılacak.

Kaynak:Укрінформ